Oratorium Roberta Grudnia zachwyciło w Cerekwi
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 13 maja 2016 12:58    PDF Drukuj Email

altTłumy widzów oklaskiwały w Cerekwi  Oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę". W niedzielę 8 maja odbyła się premiera w regionie radomskim najnowszego dzieła znanego muzyka, kompozytora, twórcy ogólnopolskich projektów artystyczno – historycznych.

Oratorium wystawiono w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cerekwi. Koncert poprzedziła Msza Św., którą celebrował biskup radomski Adam Odzimek. Były to uroczystości odpustowe i dziękczynne za 1050 rocznicę chrztu Polski. Oratorium Roberta Grudnia zwieńczyło te obchody. Jak przyznał kompozytor, dzieło powstało przez rok i jest słowno – muzyczną opowieścią o tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce. Robert Grudzień z powodzeniem połączył w nim różne style muzyczne, od współczesnych brzmień saksofonu czy akordeonu po muzykę dawną, ale także w uwspółcześnionej aranżacji. W Oratorium wystąpili Kinga Nadłonek – wokal, Marcin Obuchowski – tenor, Tomasz Mazur – bas,  Piotr Wrona – akordeon, Krzysztof Pachla – klarnet, saksofon, Michał Kowalczyk – kontrabas oraz twórca dzieła Robert Grudzień, który zagrał na organach. Także teksty, mistrzowsko przeczytane przez znanego aktora teatralnego i filmowego Jerzego Zelnika, obrazowały historię polskiej religijności. Były to fragmenty dawnych kronik oraz literatury staropolskiej, czyli utworów największych polskich poetów jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, którzy swoją twórczość budowali na duchowości chrześcijańskiej. Zebrani w kościele wsłuchali się także w słowa kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, wyjaśniające głęboki sens i przesłanie chrztu.

alt

- Wszędzie, gdzie wystawiamy Oratorium, staramy się, aby mieszkańcy danej miejscowości poczuli jak ważna jest to rocznica dla nas wszystkich i jak ważny dla każdego z nas jest chrzest. Dlatego zapraszamy do udziału także lokalnych artystów i wykonawców – wyjaśnia Robert Grudzień. W Cerekwi wystąpili: rewelacyjny Dziecięcy Zespół Ludowy Zakrzewiaki oraz Sylwester Łęcki – organy i Katarzyna Szary – sopran.
Oratorium znakomicie zabrzmiało we wnętrzu  kościoła parafialnego w Cerekwi. To jedna z ciekawszych świątyń na ziemi radomskiej, dzieło słynnego architekta Stefana Szyllera, wybudowane w latach 1928 – 1936. Kościół szczelnie wypełnili nie tylko mieszkańcy gminy, ale także goście z Radomia, a nawet Lublina, którzy przyjechali, by ponownie wysłuchać oratorium. Po wybrzmieniu ostatnich akordów publiczność wstała i nagrodziła artystów gromkimi oklaskami. "Świetnie", "piękne", "wspaniałe, wzniosłe, zabiera duszę do nieba" – takie opinie można było usłyszeć wśród osób opuszczających świątynię.  

alt

- Bardzo mi się podobało. Życzylibyśmy sobie więcej takich wydarzeń. Przyjechaliśmy z Radomia specjalnie, aby to zobaczyć – powiedziała pani Ewa z osiedla Południe.
Ostatnim akcentem był polonez, którzy przed kościołem zatańczyły dzieci z Zespołu Ludowego Zakrzewiaki. Organizatorami uroczystości byli: ks. Andrzej Piotrowski, proboszcz parafii w Cerekwi, Marian Jarosz i gospodarz Gminy Zakrzew Sławomir Białkowski. Obecny podczas uroczystości był również Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski oraz wypełniona publicznością po brzegi świątynia. Miejmy nadzieję, że Cerekiew zainaugurowała na ziemi radomskiej kolejne wykonania wielkiego oratoryjnego dzieła. Dodajmy, że w Cerekwi urodziła matka Henryka Sienkiewicza, a Oratorium
Roberta Grudnia będzie wykonywane w ponad 50 miastach całej Polski oraz w wielu krajach na całym świecie m.in. w Kazimierzu Dolnym, Krynicy – Zdroju, Warszawie, Krakowie czy New Yorku, Dublinie, Londynie i  Montrealu.

Poprawiony ( piątek, 13 maja 2016 13:27 )