Nieobjęta ziemia
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 22 lutego 2017 19:10    PDF Drukuj Email

altTeksty Czesława Miłosza pochodzące z tomu „Nieobjęta ziemia” towarzyszą stałej ekspozycji, która prezentowana jest na drugim piętrze Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wśród autorów prac plastycznych zgromadzonych w kazimierskim Ratuszu znajdziemy m.in. Epifana Drowniaka – Nikifora, Renatę Bujak i Marię Wnęk.


Od 2015 roku na drugim piętrze zlokalizowanego na placu Wolnica kazimierskiego Ratusza prezentowana jest wystaw sztuki prymitywnej. To opowieść o tym, czym może być sztuka, kiedy nie bronią do niej dostępu mury akademii, granice stylu, siatki modnych pojęć czy in.
„Po wystawie prowadzą teksty noblisty Czesława Miłosza, pochodzące z tomu „Nieobjęta ziemia”. To nie jest zbiór poezji lecz autorska antologia użytecznych myśli czyli wierszy, przekładów, notatek czy sentencji – własnych i cudzych, odsyłających do siebie nawzajem, zarazem osobnych a nieprzypadkowych” – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez pracowników placówki.

alt

Na wystawie znajdziemy kilkaset prac powstałych na przestrzeni kilku wieków w różnych technikach. Zawarte są one w ośmiu tematycznych obszarach. Tak więc każdy ze zwiedzających może zapoznać się z twórczością dawnych i współczesnych autorów.
Wielu z nich na zawsze pozostanie anonimowych. Inni, zapisali się wyłącznie w historii sztuki bądź znaleźli uznanie wśród kolekcjonerów. Do tych ostatnich zaliczymy m.in. Nikifora czyli Epifana Drowniaka, Marię Wnęk, Renatę Bujak, Jędrzeja Wawro, Ludwika Więcka czy wreszcie Władysława Lucińskiego.

alt

W koncepcji autorów, wystawa ma być przestrzenią budowania osobistych relacji ze sztuką. W prezentowanych dziełach zauważyć można nie tylko przejawy artystycznej siły wyrazu, ale także intymne świadectwa życia – tych, którzy tę sztukę tworzyli i tworzą, i tych, którzy jej potrzebowali i niezmiennie potrzebują.
Dla zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat autorów prac i tematyki poruszanej w dziełach, przygotowano dwie wersje przewodnika: tradycyjną drukowaną w postaci niewielkiej książeczki i elektroniczną, poprzez dostępne na miejscu tablety.

alt

Wyboru poruszanych w przewodniku wątków dokonali autorzy wystawy.
„Nieobjęta ziemia” jest częścią stałej ekspozycji dostępnej w Muzeum Etnograficznym. Warto na koniec dodać, że utwory Czesława Miłosza wykorzystano jako temat przewodni za zgodą Anthony’ego Miłosza (tę akceptację uzyskano dzięki pomocy Agnieszki Kosińskiej).

alt

Poprawiony ( piątek, 24 lutego 2017 19:28 )