Święta Góra Łemków
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 20 stycznia 2017 20:44    PDF Drukuj Email

altZnajduje się w pasie przy granicy ze Słowacją, w odległości około 3 kilometrów od centrum Wysowej - Zdroju. To Góra Jawor, będąca miejscem szczególnym z racji wydarzeń mających miejsce począwszy od pamiętnych jesiennych dni 1925 roku. Dla wszystkich Łemków to góra Święta.

Późnym wieczorem 21 września 1925 roku trzy kobiety, wśród nich wdowa z Wysowej Glafira Demiańczuk, potajemnie przekroczyły w tym miejscu granicę. Wracały z odpustowego święta ze słowackiego Gaboltova. Była to dla nich najkrótsza droga do domu. Chodziły tędy latami, bo za austriackich czasów nie było tu żadnej granicy. Owego wieczora gdy wspomniane kobiety przechodziły przez polanę umiejscowioną na wierzchołku góry, nagle rozbłysło niezwykłe światło.
Następnego dnia kobiety przybyły na polanę ponownie. Zjawisko niezwykłego światła powtórzyło się, a Glafira zwana potocznie Firyją, doznała szczególnej łaski widzenia Matki Bożej. To do niej przemówiła, prosząc by w tym miejscu postawić krzyż i wznieść kapliczkę ze świętym wizerunkiem Bogarodzicy. Po wielu staraniach i pokonaniu przeszkód stawianych przez niedowiarków 14 października 1929 roku, w dzień święta Opieki matki Bożej (Pokrow), kapliczkę konsekrowano.

alt

Po środku polany wybiło źródełko orzeźwiającej wody. Ludzie ciągnęli tu zewsząd, a wielu z nich schorowanych i kalek doznało cudownych uzdrowień. Po dzień dzisiejszy na Świętą Górę Jawor przybywają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale niemal z całego świata. To osoby różnych narodowości i wyznań, wznoszący modlitwy do Matki Bożej, orędowniczki wszystkich chrześcijan.
Od kilkunastu lat w dniu Apostołów Piotra i Pawła na Górę Jawor podążają pielgrzymki młodzieży prawosławnej. Pamiątkami po tych pielgrzymkach pozostają krzyże wotywne ustawione wokół kaplicy.

alt

Kapliczka pw. Opieki Matki Bożej posadowiona jest na północnym stoku wzniesienia, otoczona liściasto – iglastym drzewostanem. Aktualnie stanowi obiekt filialny parafii prawosławnej w Wysowej – Zdroju. Po II wojnie światowej kapliczka wykorzystywana była jako schron dla funkcjonariuszy Wojsk Ochrony Pogranicza. Pozbawiona opieki została zbeszczeszczona i zrujnowana. Dopiero pod koniec lat 60. XX wieku staraniem prawosławnych mieszkańców okolicznych miejscowości przeprowadzono generalny remont kaplicy i uzyskano zgodę na ponowne odprawianie nabożeństw. Kapliczka na co dzień niedostępna jest dla turystów. Czasami udaje się tu zastać ojca ihumena Pafnucego Jachimiuka, proboszcza parafii prawosławnej pw. Michała Archanioła, dzięki któremu można zwiedzić wnętrze obiektu.

alt

A we wnętrzu świątyni znajdziemy m.in. polichromię wykonaną przez uczniów prof. Adama Stalonego - Dobrzańskiego z Krakowa oraz ikony napisane współcześnie. Na ścianie zewnętrznej umieszczona jest tablica upamiętniająca rocznicę 50. lecia akcji „Wisła”.

alt

Sanktuarium na Górze Jawor zwane jest łemkowskim Lourdes. Nabożeństwa odbywają się tutaj kilka razy w roku: cyklicznie w piątą niedzielę po Wielkanocy (niedziela o samarytance), 12 lipca (świętych Apostołów Piotra i Pawła), 28 sierpnia (Zaśnięcie Matki Bożej), 21 września (Narodziny N.M.P.), 14 października (Opieki Matki Bożej Pokrow), jak również są to nabożeństwa intencyjne.

alt

alt


Poprawiony ( czwartek, 26 stycznia 2017 21:11 )