Wieża widokowa na szczycie Eliaszówki
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 18 listopada 2015 10:17    PDF Drukuj Email

altTa drewniana konstrukcja ma 20 metrów wysokości i dla turystów wędrujących zielonym szlakiem z Piwnicznej – Zdroju przez Piwowarówkę w kierunku Obidzy, jest punktem orientacyjnym. Ze szczytu wieży rozpościera się malownicza panorama tej części Beskidu Sądeckiego i nie tylko. W sąsiedztwie wieży wybudowano również zadaszoną altanę oraz wytyczono miejsce na ognisko z drewnianymi ławkami.

Beskid Sądecki jest jednym z atrakcyjniejszych krajobrazowo pasm górskich w Polskich Karpatach. Gęsta sieć szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych oraz stosunkowo dobre zagospodarowanie w obiekty gastronomiczno – noclegowe sprawia, że coraz częściej odwiedzamy tę część kraju.
Niewątpliwie do ciekawszych rejonów można zaliczyć okolice Piwnicznej – Zdroju. Dlatego też dzisiaj chciałbym przedstawić jeden z nowszych obiektów infrastruktury turystycznej, który powstał dzięki dofinansowaniu z kasy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2007 – 2013. Chodzi o drewnianą wieżę widokową wybudowaną na szczycie Eliaszówki (1023 m n.p.m.).

alt

Szczyt ten jest kulminacją Gór Lubowelskich, leżących na granicy polsko-słowackiej. Znajduje się w grzbiecie biegnącym z Wielkiego Rogacza przez Gromadzką Przełęcz na południowy wschód i stanowi tzw. szczyt zwornikowy – odbiegają od niej dwa grzbiety. Jeden z nich biegnie w północno-wschodnim kierunku poprzez Świni Groń do Karczmarskiej Góry. Grzbietem tym prowadzi granica polsko-słowacka. Drugi biegnie nadal w południowo-wschodnim kierunku w głąb Słowacji, w Góry Lubowelskie. Stoki północne opadają w stronę doliny potoku Czercz, zachodnie – po stronie słowackiej – do doliny Lipnika, natomiast ze stoku południowo-wschodniego początek bierze również słowacki potok Eliaszówka.

alt

Na szczyt prowadzi zielony szlak turystyczny z centrum Piwnicznej – Zdroju przez Piwowarówkę, bądź w odwrotnym kierunku z Obidzy. Po drodze turyści mijają kilka rozległych polan  zapewniających urokliwe widoki. Ustawione na szlaku tablice z ciekawostkami przyrodniczymi i ławeczki zachęcają do odpoczynku. Na stromych odcinkach szlaku zamontowane są  schody terenowe.
Ze szczytu Eliaszówki, na którym wznosi się 20-metrowa wieża widokowa, można podziwiać rozległą panoramę nie tylko najbliższej okolicy. Przy dobrej widoczności z platformy dostrzec można nie tylko Pieniny, ale też i Tatry. Na szczyt wieży wiodą bardzo wygodne schody.

alt

Ponadto w sąsiedztwie konstrukcji zbudowano zadaszoną altanę, miejsce na ognisko z elementami tzw. małej architektury a dla miłośników kolarstwa górskiego - tor przeszkód.
Wieża wybudowana została w ramach projektu  zrealizowanego przez gminę Piwniczna.

Poprawiony ( niedziela, 27 grudnia 2015 10:32 )