Seniorzy świętowali w Krakowie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 12 czerwca 2015 18:44    PDF Drukuj Email

altKilkaset osób w kwiecie wieku wzięło udział w organizowanych po raz drugi w stolicy Małopolski – Krakowie – „Ogólnopolskich Senioraliach”. Trwające trzy dni święto seniorów zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Manko - wydawcę Głosu Seniora. Wśród partnerów wydarzenia znalazło się również „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A.

To impreza podczas której nie kto inny, a właśnie oni są najważniejsi: Seniorzy. To dedykowana im kultura i rozrywka oraz zaprezentowanie możliwości rozwijania pasji i zainteresowań; pokazanie, że będąc w kwiecie wieku można, a nawet trzeba korzystać z życia, kreować i włączać się w ważne inicjatywy społeczne. Dlatego też tegoroczna krakowska impreza cieszyła dużym powodzeniem - wzięło w niej udział kilkaset osób z niemal całego kraju.

alt

Pierwszy dzień Senioraliów rozpoczął się na Placu Szczepańskim otwarciem dwóch wystaw pt. „Twórczość seniorów" oraz „Moi dziadkowie", na której zaprezentowane zostały prace uczniów krakowskich szkół. Nie zabrakło też prezentacji sprzętu żeglarskiego, występów artystycznych, warsztatów kulinarnych, turnieju szachowego, pokazu seniorskiego tai chi oraz wielu innych.
Kolejnego dnia w teatrze im. J. Słowackiego odbył się II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, podczas którego dyskutowano na tematy związane z szeroko pojętą sytuacją społeczną seniorów oraz możliwościami jakie stwarza im Polska.

alt

Wreszcie ostatni dzień rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji seniorów w Bazylice Mariackiej. Tuż po niej na Placu Szczepańskim Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski przekazał klucze do miasta przedstawicielom środowiska senioralnego. W południe seniorzy przeszli w barwnym korowodzie wokół Rynku Głównego. Przez cały dzień na Placu Szczepańskim, odbywały się m.in. pokazy tańca, mody, występy artystyczne, konkurs na najpiękniejszy kapelusz i pokazy nordic walking. Jednocześnie w Małopolskiej Szkole Wyższej im. Dietla trwał Dzień Zdrowia Seniora, podczas którego uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, zapoznać się z propozycjami partnerów zaproszonych przez Stowarzyszenie Manko, oraz wysłuchać wykładów na tematy związane ze zdrowiem. Wśród prelegentów nie zabrakło także przedstawicieli jednego z najpiękniejszych kurortów na Ponidziu – „Uzdrowiska Busko – Zdrój” S.A.

alt

Seniorzy (60+) mogli uzyskać Ogólnopolską Kartę Seniora, którą posiada już 11 tysięcy osób i honoruje ją do tej pory 200 firm i instytucji w tym wspomniane Uzdrowisko.
Materiał powstał dzięki uprzejmości „Uzdrowiska Busko – Zdrój” S.A.

Poprawiony ( piątek, 12 czerwca 2015 18:55 )