Mogielica jest na wyciągnięcie ręki
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 14 stycznia 2020 15:38    PDF Drukuj Email

Jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, a jej kulminacja liczy 1171 metrów n.p.m. Jest 9 spośród szczytów Korony Gór Polski. To cel wycieczek o każdej porze roku, także zimą. A jeśli chcemy dotrzeć na jej wierzchołek w miarę najkrótszą drogą, to polecam szlak niebieski z Jurkowa (to ponad 5 kilometrów długości i około 2,5 godzinny marsz).Mogielica (1171 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Dla wielu miłośników górskich wypraw to miejsce niezwykle charakterystyczne i przede wszystkim widoczne z niemal wszystkich pasm górskich.

A skoro o Beskidzie Wyspowym mowa, to należy do tzw. Karpat Zewnętrznych (fliszowych). Od południa graniczy z Gorcami, od wschodu z Kotliną Sądecką i Pogórzem Rożnowskim, od północy z Pogórzem Wiśnickim i wreszcie od zachodu z Beskidem Makowskim. Cechą charakterystyczną krajobrazu Beskidu Wyspowego są odosobnione szczyty z płaskimi wierzchołkami (tzw. wyspy), oddzielone od siebie głębokimi dolinami rzecznymi bądź przełęczami.


alt


Mogielica jako najwyższy szczyt pasma jest łatwo rozpoznawalna z uwagi na charakterystyczny kształt, podobny do kopuły oraz zbudowaną w 2008 roku wieżę widokową (zastąpiła istniejącą tam przez wiele lat wieżę triangulacyjną).

Trasa z Jurkowa prowadzi znakami niebieskimi i jest stosunkowo łatwa (choć miejscami jest nieco stroma, zwłaszcza tuż przed szczytem). Pierwsze wzmianki o Mogielicy pochodzą już z XV wieku. Co ciekawe, z nazwą związanych jest wiele legend, w tym o zbójnikach czy wielkoludzie Łopieniu (był podobno mężem Mogielicy).

Dzięki unikalnemu klimatowi, przez co pokrywa śnieżna utrzymuje się tu bardzo długo, w masywie wytyczono Trasę Narciarstwa Biegowego Mogielica, mającą nieco ponad 20 kilometrów długości.


alt


Ze szczytu Mogielicy (a przede wszystkim ze wspomnianej wieży widokowej) rozpościera się znakomita panorama na Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki i Tatry.


alt


Zdjęcia dzięki uprzejmości są autorstwa Iwony Kotarba.

Poprawiony ( niedziela, 09 lutego 2020 15:50 )