Krynica - Zdrój piękna jest szczególnie jesienią
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 20 listopada 2018 13:05    PDF Drukuj Email

Witoldówka, Małopolanka, Lwigród, Nowy i Stary Dom Zdrojowy to tylko kilka z listy najbardziej charakterystycznych obiektów służących kuracjuszom bądź turystom masowo odwiedzającym to jedno z piękniejszych uzdrowisk w Polsce.  


Te i inne, nie wymienione przeze mnie pensjonaty, sanatoria czy inne obiekty o charakterze noclegowo - gastronomicznym, stanowią o tradycyjnej zabudowie centrum Krynicy - Zdroju, jednego z bardziej znanych uzdrowisk w Polsce.
Wiele z nich to budynki zabytkowe, których historia nierozerwalnie łączy się z początkami zdrojowiska. Bardzo popularne szczególnie w okresie XX. lecia międzywojennego i w latach 70. poprzedniego stulecia, w ciągu kilkunastu ostatnich lat nieco podupadła i straciła na znaczeniu na rzecz sąsiedniej Muszyny.
Nie mniej jednak do Krynicy - Zdroju warto się wybrać, wody mineralnej z kilku zdrojów zaczerpnąć (zarówno usytuowanych w Pijalni Głównej, jak i innych obiektach uzdrowiska) wody mineralnej, pospacerować po parku czy deptaku oraz wdrapać się na szczyt Góry Parkowej
(ci bardziej leniwi skorzystają zapewne z kolei linowo - terenowej, o której jakiś czas temu napisałem).

alt

Powoli o Krynicy - Zdroju znowu głośno za sprawą organizowanego co roku we wrześniu Forum Ekonomicznego, nazywanego "Polskim Davos". Wtedy to do miasta nad Kryniczanką zjeżdża wielu gości, prezydentów państw i miast, ludzi biznesu, dziennikarzy i wielu, wielu innych.

alt

Mają sposobność nocować i stołować się w takich obiektach jak np. Witoldówka, Małopolanka, Patria, Lwigród, Nowy i Stary Dom Zdrojowy czy innych.
Kuracjusze bądź turyści podziwiają architekturę wymienionych i cmokają z zachwytu nad ich widokiem. A wiele ze wspomnianych przeszło kapitalny remont, rewitalizację, modernizację, stając się "perełkami" lokalnej architektury.

alt

Czy mam rację czy to tylko mój subiektywny ogląd? Jeśli nie macie na ten temat zdania, do Krynicy - Zdroju się wybierzcie, by wyrobić sobie własny pogląd! Czy warto? Zapewniam, że tak!

alt

Poprawiony ( środa, 26 grudnia 2018 13:15 )