W Uzdrowisku pamiętali o wieszczu…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 03 października 2018 21:18    PDF Drukuj Email

altJest jednym z wielu pomników Adama Mickiewicza w naszym kraju. Usytuowano go niemal w centrum Krynicy – Zdroju, tuz przy deptaku. Przedstawia popiersie poety, które umieszczono na wysokim cokole. Obok stoi piękna Litwinka z naręczem polnych kwiatów.


Dziś kilka informacji na temat pomnika Adama Mickiewicza, który znajduje się w Krynicy – Zdroju. Monument usytuowano w Parku Zdrojowym, nieopodal słynnego gmachu Nowego Domu Zdrojowego.
Pomysł ufundowania pomnika zrodził się w sierpniu 1883 roku, w czasie wizyty w uzdrowisku Edwarda Odyńca, ostatniego z żywych przyjaciół Adama Mickiewicza i przyjęcia wydanego na jego cześć. Monument zaprojektował Jan Zawiejski (twórca m.in. projektu Teatru im. Słowackiego w Krakowie), a wykonanie pomnika powierzono innemu krakowskiemu artyście, Antoniemu Popielowi.
Popiersie Adama Mickiewicza wykonano z brązu i umieszczono na wysokim postumencie. Poniżej w ludowym stroju z naręczem kwiatów stoi dziewczyna. Niektóre źródła podają, że to Maria Wereszczakówna, młodzieńcza miłość poety. Być może jednak jest to Zosia z poematu „Pan Tadeusz”. Bowiem pod popiersiem widnieje napis będący fragmentem Epilogu tegoż wielkiego dzieła:

alt

„ Droższy niż laur Kapitolu
Wianek rękami wieśniaczki osnuty
Z modrych bławatków i zielonej ruty”.

12 sierpnia 1906 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika, który na stałe ozdobił krynicki deptak.
Poprawiony ( środa, 14 listopada 2018 21:26 )