Tutaj chronią głównie płazy i gady…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 14 lipca 2018 07:51    PDF Drukuj Email

To jeden z wielu ciekawych obiektów, w którym obok ochrony licznych gatunków płazów i gazdów możemy zobaczyć w niemal nie przekształcony sposób stanowiska lokalnej flory.

Park Ekologiczny Lasów Państwowych został utworzony w 1996 roku w Roztoce Ryterskiej (gm. Rytro, Małopolska) w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny, będących jednym z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu dla podmokłych terenów znajdujących się w tej części Beskidów. Na powierzchni nieco większej niż pół hektara występują liczne gatunki gadów i płazów, które w innych miejscach Polski stanowią rzadkość. Znajdziemy tu zaskrońce zwyczajne, żmiję zygzakowatą, gniewosza plamistego, padalce zwyczajne, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę.

alt

alt

Licznie reprezentowana jest gromada płazów. Tak więc wśród występujących należy wymienić ropuchę szarą, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką i grzebieniastą oraz inne traszki, w tym górską i zwyczajną. Na tym terenie nie brakuje też egzemplarzy pięknej salamandry plamistej. Warto przypomnieć, że wszystkie wymienione gatunki podlegają prawnej ochronie, a Nadleśnictwo Piwniczna (jako instytucja zarządzająca obiektem) apeluje dodatkowo: Miły gościu: podziwiaj i ochraniaj te wspaniałe cuda natury!

alt

Obiekt znajduje się w Roztoce Ryterskiej, w odległości blisko 2,5 kilometra od drogi krajowej nr 87, łączącej Nowy Sącz z granicą państwa, nieopodal jednego ze znanych obiektów sportowo – rekreacyjnych.

alt

Poprawiony ( środa, 25 lipca 2018 14:38 )