Jest częścią historii Nowego Sącza
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 20 lutego 2018 17:07    PDF Drukuj Email

altTo jedna z najstarszych nekropolii Małopolski. Swoje miejsca wiecznego spoczynku znaleźli tu m.in. sądeccy burmistrzowie, powstańcy styczniowi i listopadowi, żołnierze polegli w czasie operacji wojskowych podczas I i II wojny światowej a także wywodzący się z Ziemi Sądeckiej zasłużeni Polacy. Nie brakuje także grobów dziennikarzy, ludzi świata nauki, kultury i „zwykłych” Sądeczan.

Początki Cmentarza Komunalnego w Nowym Sączu sięgają końca XIX wieku. Powstał na miejscu podarowanym przez księdza Alojzego Góralika, proboszcza parafii Św. Małgorzaty. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się 1 sierpnia 1889 roku. Nekropolia rozpościera się na powierzchni nieco powyżej 6 ha, otoczonej ulicami Rejtana, Śniadeckiego, Pierackiego i Stolarską.
alt

Jego architektura niewątpliwie ustępuje tym największym i najbardziej znanym, ale i tu znajdują się miejsca pochówku warte wspomnienia. Dodatkowo jeszcze do niedawna cecha charakterystyczną cmentarza był bogaty drzewostan liczący blisko 700 sztuk. Jednak z uwagi na stan drzew w ostatnich latach nastąpiła ich gruntowna wycinka.
Jak każdy cmentarz, sądecka nekropolia przy ulicy Rejtana to skarbnica wiedzy o historii miasta leżącego w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej.

alt

Tu spoczywają zasłużone dla miasta osoby: znani mieszczanie (w tym lekarze, farmaceuci, przedstawiciele palestry i sędziowie, pedagodzy, dziennikarze i sportowcy), uczestnicy zrywów narodowowyzwoleńczych z okresu Powstania Styczniowego i Listopadowego, wojen oraz burmistrzowie sądeccy. Wśród tych ostatnich należy przywołać postacie Władysława Barbackiego, Włodzimierza Olszewskiego, Romana Sichrawy oraz Walentego Brzeskiego. Ponadto znajdują się również mogiły generałów Bronisława Pierackiego i Józefa Kustronia. Jest też symboliczny grób Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu.

alt

Zwiedzając cmentarz warto odnaleźć grobowiec ze śmigłem lotniczym, który jest miejscem ostatecznego pochówku Jerzego Michała Iszkowskiego, sądeckiego "cichociemnego". Był on dowódcą 304 dywizjonu bombowego oraz twórcą Aeroklubu Podhalańskiego. Po wojnie skazano go na karę śmierci.
Do charakterystycznych obiektów zaliczyć można niewątpliwie 4-metrowa postać zbrojnego rycerza. Trzyma on w dłoni duży miecz. Znajduje się on w centralnym miejscu na kwaterze poświęconej żołnierzom poległym podczas bitew stoczonych w czasie I wojny światowej w okolicach Limanowej i Gorlic. Cokół z piaskowca, na którym stoi pomnik został odnowiony oraz została na nim umieszczona płyta z tablicą pamiątkową. Ten pomnik, jak i wiele innych, otoczony jest opieką ze strony uczniów sądeckich szkół.

alt

alt

Poprawiony ( czwartek, 22 lutego 2018 18:04 )