Należał do Rożenów i Zawiszy Czarnego z Garbowa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 14 października 2017 09:22    PDF Drukuj Email

altPozostały po niej jedynie ruiny, choć ogrodzenie z siatki drucianej i tabliczki wskazują, że powoli przywracany jest pierwotny wygląd tej warowni. Ba, w ubiegłym roku prowadzone były na tym stanowisku prace archeologiczne. Pozwoliły na odkrycie kocich łbów, z których najprawdopodobniej wyłożony był dziedziniec. Chodzi o dawny zamek w Rożnowie, posadowiony na jednym ze wzgórz zamykających dolinę Dunajca i lustro Jeziora Rożnowskiego. 

Historia zamku nierozłącznie łączy się z dziejami wsi Rożnów. Miejscowość znajduje się w Małopolsce, w gminie Gródek nad Dunajcem, w powiecie nowosądeckim. Pierwotna nazwa miejscowości to Łazy. Później od kolejnych właścicieli wsi przyjęła nazwę Rożnów.
Na początku XIII wieku znajdowała się tutaj strażnica, która była własnością rodu Gryfitów. W XIV wieku przejęli ją Rożenowie. To oni właśnie, a w zasadzie Piotr Rożen w latach 1325-1370 przebudował istniejącą strażnicę na zamek. Został zbudowany z kamienia w stylu gotyckim na planie czworoboku zbliżonego do prostokąta. Rola tej warowni, podobnie jak baszty w Czchowie czy zamków w Melsztynie, Nowym Sączu, Rytrze czy Muszynie była z punktu widzenia strategicznego bardzo ważna. Bowiem strzegła ważnego szlaku handlowego prowadzącego z królewskiego Krakowa na Węgry.


alt

Początek XV wieku na krótko przyniósł zmianę właściciela zamku, którym zostali Kurowscy.

alt

Rok 1426 przyniósł zmianę właściciela zarówno miejscowości, jak i zamku. Został nim sławny Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, który swoim majątkiem cieszył się niezbyt długo. Zdążył co prawda pojąć za żonę Barbarę, córkę Piotra Rożena i mieć z nią czterech synów, ale dwa lata później w 1428 roku dokonał żywota podczas jednej z potyczek z Turkami.

alt

Następnie dzięki ożenkowi wnuczki Zawiszy Czarnego trafił w ręce rodziny Tarnowskich. Ze względu na szczupłość miejsca Jan Amor Tarnowski rozpoczął budowę drugiej twierdzy w Rożnowie (tzw. dolnym, o czym w jednym kolejnych artykułów). Dlatego w XVII wieku zamek został opuszczony i popadł w ruinę. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów obwodowych zabudowy wewnętrznej.

alt

Ale od kilku lat historia warowni pisana jest od nowa. Najpierw ruiny zamku trafiły do spadkobierców rodziny Stadnickich, którzy byli właścicielami Rożnowa do wybuchu II wojny światowej. Później wykupiła je Fundacja Zamek Zawiszy Czarnego, której prezesem jest Jerzy Meysztowicz. To właśnie Fundacja zleciła prace archeologiczne, a po ich zakończeniu ma ruszyć częściowa odbudowa zamku. Ma w nim zostać zlokalizowana część gastronomiczno – noclegowa z centrum konferencyjnym.
Nim jednak plany zostaną zrealizowane prezentuję Czytelnikom stan obecny warowni, zlokalizowanej przy drodze z Gródka nad Dunajcem do parkingu przy koronie zapory w Rożnowie.

Poprawiony ( niedziela, 15 października 2017 13:07 )