Oratorium Roberta Grudnia upamiętni rocznicę chrztu Polski
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 14 marca 2016 15:59    PDF Drukuj Email

altW bieżącym roku obchodzimy okrągłą rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Chodzi o chrzest Polski, który miał miejsce w 966 roku w Gnieźnie. 1050. rocznicę tego wydarzenia uczci oratorium przygotowane przez Roberta Grudnia pt. "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!"
Premiera tego oratorium nastąpi w niedzielę 17 kwietnia w Lublinie, w kościele pw. św. Rodziny. Projekt ten zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia pn. "Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć".


Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach m. in. w okresie Wielkiej Nocy. Tym razem okazja jest wyjątkowa. - Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski.
- 1050 rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno – wokalną – powiedział Robert Grudzień. Tytuł – zdaniem kompozytora – ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków. Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Oratorium będzie częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia "Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć". Premiera odbędzie się w Lublinie, ale jest już plan kolejnych wykonań, które odbędą się w kilkunastu miejscach w Polsce, w Łochowie, Cerekwi, Zelowie, Jedlińsku, Częstochowie, Tykocinie, Chełmie, Radomiu, Rzeszowie, Nowej Rudzie, Trzebnicy, Jędrzejowie, Wrocławiu, Wierzbicy, Wolborzu, Mielcu, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Sulejowie, Starachowicach i Stalowej Woli.  
To przedsięwzięcie na ogromną skalę, ale osoba autora i pomysłodawcy projektu gwarantuje, że będzie to ważne i doskonale przygotowane wydarzenie. Bo Robert Grudzień to artysta, który od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m. in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980. Skomponował muzykę do spektakli słowno – muzycznych: "Z miłości do Ojczyzny" w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz "Słowo Herberta", "Dobrem Zwyciężać", czy "Hymn Słowackiego", w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.

alt

W lipcu 2013 roku jego utwór "Dolorosa. Wołyń 1943" otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie. Robert Grudzień pierwsze utwory skomponował jako czternastolatek. Do wykonywania własnych kompozycji zachęcił go prof. Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy polski kompozytor. To właśnie podczas wspólnych koncertów wybrzmiały dziś znane i lubiane przez publiczność utwory. Kompozycje Roberta Grudnia zyskały uznanie Krzysztofa Pendereckiego i były wykonywane podczas wspólnych koncertów w całej Polsce.  
Przypominam, że premiera oratorium nastąpi w niedzielę 17 kwietnia w Lublinie, w kościele pw. św. Rodziny o godzinie 19. Serdecznie zapraszam! Wstęp wolny!

Poprawiony ( sobota, 19 marca 2016 16:07 )