„Aleja Podań i Legend” w Wiśle
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 28 maja 2016 14:42    PDF Drukuj Email

Osiem drewnianych rzeźb przedstawiających figury postaci związanych z legendami i podaniami z terenu Śląska Cieszyńskiego zdobi park w centrum Wisły. Rzeźby powstały podczas pleneru, który odbył się niemal dwa lata temu w Wiśle. Są dziełem grupy sześciu artystów z Polski i Czech.
Niemal w centrum Wisły, w Parku Kopczyńskiego, niedaleko amfiteatru, znajduje się „Aleja Podań i Legend Śląska Cieszyńskiego”. Aleję tworzy osiem dwumetrowych rzeźb powstałych w trakcie I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbył się w lipcu 2014 roku w Ogrodzie Sztuk Grzegorza Michałka w Wiśle. Rzeźby wykonane zostały w drewnie lipowym i przedstawiają figury postaci zaczerpniętych z tradycji ustnego przekazu terenów leżącego na pograniczu Polski i Czech Śląska Cieszyńskiego. Inspirowane są bohaterami lokalnych podań oraz mitów słowiańskich. Przedstawiają np. Babę Jagę, Czarta czy Południcę.  


alt

Rzeźby to efekt pracy grupy sześciu artystów rzeźbiarzy: Grzegorza Michałka, Anny Urbaniak, Piotra Galeja, Artura Szołdry, Władysława Ligockiego oraz gościa z Czech, Jirziego Cieślara.

alt

Co ciekawe, powstanie „Alei Podań i Legend” nie byłoby możliwe, gdyby nie ofiarność sponsorów, którzy finansowo wsparli projekt na platformie Polak Potrafi. Inicjatywę wsparło łącznie 28 osób, a materiał na plener rzeźbiarki w postaci drewna lipowego podarował Tadeusz Byrtek z willi „Księżówka”.

alt

alt

Poprawiony ( sobota, 04 czerwca 2016 14:59 )