Zajrzyjcie do Centrum Pasterskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 16 maja 2016 12:20    PDF Drukuj Email

altRealizuje ofertę prelekcji, pokazów i warsztatów rękodzieła w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Oprócz tego w ofercie funkcjonuje sklep, w którym znaleźć można oryginalne stroje góralskie, wyroby z wełny owczej oraz drewna, pamiątki oraz produkty regionalne, w tym także doskonałe sery owcze. Spotkamy tam żywe zwierzęta, a na piętrze mini zagrody znajduje się wystawa pasterska z bogatymi i różnorodnymi eksponatami oraz wełną owczą. To wszystko znajdziecie w Centrum Pasterskim na Szańcach w Koniakowie.

O słynnych koniakowskich koronkach, instrumentach muzycznych jak rogi pasterskie oraz trombity, jakiś czas temu miałem okazję informować na łamach portalu. Teraz przyszedł czas na kolejna atrakcję turystyczną tej urokliwej miejscowości w województwie śląskim. Mowa o Centrum Pasterskim, w ramach którego działają: bacówka, rodzinna gazdówka, a także zwiedzić można bardzo ciekawą wystawę pasterską. Wkrótce do użytku oddany zostanie też obiekt noclegowy.
Pomysłodawcą całego kompleksu jest baca Piotr Kohut, który w Beskidzie Śląskim i Żywieckim prowadzi tradycyjny kulturowy wypas owiec. Stado liczy blisko 1200 owiec wypasanych w systemie gospodarki sałaszniczej, a sam wypas prowadzony jest zamiennie na kilku halach. Pozyskiwane mleko przerabia na sery: oscypki, redykołki, bundz i bryndzę. Te produkty zakupić można w działającym przy Bacówce na Szańcach sklepie, a szczególnym wzięciem klientów, głównie turystów i wycieczek nader chętnie odwiedzających to miejsce, cieszą się serki gazdowskie, korbacze, gołki czy wołoski ser dojrzewający.

alt

- W sezonie mamy także do zaoferowania jagnięcinę i baraninę – zachęca pracownica sklepu i zaprasza do budynku obok. Tam mieści się mini zagroda, w której zobaczyć można typowe dla Karpat zwierzęta pasterskie: owce, kozy i krowy. Po kontakcie ze zwierzętami warto wspiąć się na piętro, gdzie prezentowana jest wystawa pasterska. Znajdziemy na niej wiele ciekawych, niezwykłych, ale jakże charakterystycznych eksponatów, w tym np. całą kolekcję zbyrcoków (dzwonków pasterskich), czerpaki, puciery (duże i głębokie drewniane naczynia, rodzaj wiadra czy raczej cebrzyka), kotły, formy drewniane na sery czy wreszcie wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich, mających niejednokrotnie po dzień dzisiejszy zastosowanie we współczesnych bacówkach. Tam też zapoznamy się z przeróbką runa owczego i wełny oraz zakupimy wełnę w motkach lub przerobioną, ukrytą np. w poduszkach ozdobnych.

alt

Warto też wiedzieć, że wełna owcza ma wiele prozdrowotnych walorów, o czym właściciele Centrum chcą wszystkim, odwiedzającym to ciekawe miejsce przypomnieć.

alt

alt

Centrum Pasterskie jest wpisane w Ogólnopolską Sieć Zagród Edukacyjnych, co przekłada się na ofertę prelekcji, warsztatów i innych działań zmierzających do zapoznania wszystkich chętnych, bez względu na wiek, z szeroko pojętą gospodarką pasterską. Centrum znajduje się w Koniakowie na Szańcach, a czynne jest codziennie od maja do września w godzinach od 9. do 19., a w pozostałych miesiącach od 10. do 18.

alt


Poprawiony ( sobota, 21 maja 2016 07:46 )