Zaczerpnij „Amelii”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 10 kwietnia 2016 12:25    PDF Drukuj Email

altBogata w sód i wapń, choć nie brakuje w niej także magnezu czy innych jonów. Taka jest „Amelia”, średniozmineralizowana woda wydobywana z ujęcia o tej samej nazwie i dostępna bezpłatnie w nowoczesnej pijalni wody mineralnej w Ustroniu. Pijalnią zarządza miasto.

Pod koniec sierpnia 2011 roku oficjalnie do użytku oddano pijalnię wód w tym śląskim uzdrowisku. Koszt całego przedsięwzięcia, w skład którego obok pijalni wód i parku zdrojowego wchodzi też inhalatorium solankowe wyniósł nieco ponad 4,5 ml złotych (z czego większa część została sfinansowana z kasy Unii Europejskiej). Budowa trwała dwa lata, a jej efektem jest nowoczesny i funkcjonalny, przeszklony budynek, kształtem przypominającym piramidę (tak bardzo nawiązującym do istniejących w Ustroniu obiektów sanatoryjnych).
Przed wejściem do budynku znajduje się fontanna z solanką, której aerozole doskonale wpływają także na zdrowie osób przybywających do pijalni.
Wnętrze obiektu kryje nie tylko otwierane na fotokomórkę kraniki, ale też miejsca siedzące, sporą przestrzeń do spacerów, mini galerię sztuki, fontannę oraz sklepik, w którym obok przydatnych akcesoriów (kubki) zakupić można także ustrońskie borowinę i solankę w plastikowej butelce, a także wiele upominków.

alt

Sama historia dostępnej w pijalni wody jest ciekawa i opisana w ogólnodostępnej ulotce. Na początku funkcjonowania obiektu doprowadzona była do niego woda ze źródła „Zygmunt”, położonego w lesie u podnóży góry „Równica”. Jej niewielkie zasoby i bardzo niska mineralizacja skłoniły Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń” do wykonania badań i prac hydrogeologicznych, zmierzających do znalezienia odpowiedniego źródła wody. Udało się i efektem jest pozyskanie średniozmineralizowanej wody z warstw cieszyńskich (z dolnej kredy). Wydobywana jest ze studni wierconej „Amelia” o głębokości około 40 metrów. Atutem tej wody wodorowęglanowo – wapniowo – sodowej dostarczanej do pijalni od czerwca 2012 roku jest podwyższona mineralizacja (ok. 560 mg/l). Jej skład zawiera głównie jony (mg/l): Na+  - 58; Ca2+ - 67; Mg2+ - 15,9; Cl- - 20; SO42- - 34,9 oraz HCO3 - - 359,9.

alt

Obok tego źródła w Ustroniu, na tzw. Zawodziu są ogólnodostępne dwa inne: Żelaziste (odkryte w 1883 roku) i Karola (z 1916 roku), które posiadają zdecydowanie mniejszą mineralizację (odpowiednio 380 mg/l i 320 mg/l).

alt

Wokół pijalni powstał także park zdrojowy wyposażony m.in. w zestaw urządzeń do ćwiczeń siłowych oraz ścieżki dydaktyczne, z których korzystać mogą nie tylko kuracjusze czy turyści licznie do Ustronia zaglądający, ale też mieszkańcy miasta.Poprawiony ( niedziela, 10 kwietnia 2016 12:36 )