Ta świątynia ma bogatą historię…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 25 kwietnia 2020 11:29    PDF Drukuj Email

Kościół poświęcono w 1788 roku, ale pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z XV wieku. Początkowo był to budynek drewniany, później został przebudowany, a jego obecny wygląd to efekt licznych remontów i renowacji wykonanych na przestrzeni wieków. W ołtarzu głównym znajduje się XIX wieczny obraz św. Klemensa. Przed wejściem na cokołach znajdziemy dwie rokokowe rzeźby z XVIII wieku dłuta Wacława Donaya, przedstawiające św. Józefa z Dzieciątkiem i aniołami oraz św. Nepomucena.


Pierwszy zapis o Ustroniu znajdujemy w Księdze Fundacyjnej Biskupstwa Wrocławskiego z 1300 roku, natomiast parafia wspomniana jest po raz pierwszy w spisie świętopietrza z roku 1447.

Kościół, pierwotnie drewniany, znajdował się na obecnym cmentarzu katolickim. W czasie reformacji w XVI wieku przeszedł w ręce protestantów. Odzyskany dla katolików w kwietniu 1654 roku, został kościołem filialnym parafii w Goleszowie. W 1784 roku z powodu znacznego zniszczenia został zamknięty i rozebrany.

Parafię św. Klemensa erygowano ponownie w 1785 roku (z tego roku zachowały się księgi metrykalne). Z uwagi na fakt, że drewniany kościół był zbyt mały dla stale wzrastającej liczby wiernych, dlatego rozbudowano dotychczasową kaplicę zlikwidowanego sierocińca jezuickiego (kompleks budowli przylegający od północy do obecnego kościoła), zamieniając ją na kościół parafialny, który poświęcono 23 listopada 1788 roku.


alt


Pierwszym proboszczem reerygowanej parafii został były jezuita ks. Franz Entzendorffer. Jego grób i pomnik rzeźbiony z litego kamienia zachował się na starym cmentarzu. (W roku 2001 pomnik nagrobny został gruntownie odrestaurowany – jest to jeden z najstarszych zabytków z okresu baroku).

Przy okazji historii kościoła i tamtejszej parafii warto wspomnieć, że stała się ona wielokrotnie bazą do powstałych później nowych placówek duszpasterskich jak np. w Wiśle (w 1938 roku), w Ustroniu Polanie (w marcu 1983 roku) i w Ustroniu Hermanicach (w grudniu tegoż roku), a w roku 1995 w Ustroniu Zawodziu. Od stycznia 1927 roku na terenie parafii istnieje dom Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek.

W wyniku wielokrotnych przebudów (w latach 1835 – 37 drewnianą wieżę zastąpiono nową, istniejącą do dziś, w 1846 r. poszerzono nawę i prezbiterium świątyni, w latach 70. dostosowano świątynię do wymogów posoborowych) kościół św. Klemensa zatracił charakterystyczne cechy stylu. Kolejnych zmian w wyglądzie kościoła dokonano w czasie prac remontowych rozpoczętych w roku 2009, prowadzonych w ramach programu „Ekumenizm nośnikiem kultury”. W nowym, drewnianym ołtarzu głównym znajduje się odnowiony XIX wieczny obraz św. Klemensa, patrona parafii, autorstwa Jana Raszki. Po obu stronach ołtarza umiejscowione są drewniane, polichromowane figury św. Piotra i św. Pawła, pochodzące z dawnego, późnobarokowego ołtarza głównego.

Na uwagę zasługuje 14 drewnianych, kolorowych rzeźb stacji Drogi Krzyżowej z roku 1893 autorstwa Józefa Rifessera z pracowni w St. Ullrich w Tyrolu zawieszonych na ścianach wzdłuż kościoła. Ściany do połowy pokryte są marmurem.

Na uwagę zasługują także okna witrażowe ze scenami z życia Najświętszej Maryi Panny. Do niedawna na sklepieniu, pośrodku nawy poprzecznej, znajdowały się malowidła. Wizerunki czterech aniołów z atrybutami Męczeńskiej Śmierci Chrystusa – włócznią, koroną cierniową, chustą św. Weroniki i palmą męczeństwa – którym towarzyszyły alegoryczne wyobrażenia bestii oraz dwóch symbolicznych przedstawień Chrystusa, ukazanego pod postacią pegaza i orła. Obecnie są one zamalowane.

W kościele zostały zainstalowane marmurowe balaski. Po prawej stronie nawy głównej, tuż przy wejściu głównym znajduje się kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, w miejscu dawnej kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poświęconej w roku 1970, a w roku 2002 przebudowanej.


alt


Pochodzenie organów w kościele datuje się na rok 1906. Wyprodukowała je firma Rieger z Jagerstorf w Czechach. W 2011 r. organy zostały gruntownie wyremontowane przez firmę Stanisława Bałchana z Wapienicy. Organy po raz pierwszy po remoncie zabrzmiały w dniu poświęcenia kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, czyli 20 lutego 2012 roku. Natomiast 9 lipca podczas uroczystej Eucharystii dziękczynnej za szczęśliwe zakończenie prac remontowych, której przewodniczył ks. biskup Piotr Greger w koncelebrze z kilkoma kapłanami, zostały poświęcone. W tym dniu grał na nich prof. AM dr hab. Władysław Szymański.

Kolejny remont, z podwyższeniem (od stron  dziedzińca) budynku sierocińca, przeprowadzono w latach 1998-2000.

W lipcu 2003 roku, z okazji XXX lecia istnienia Ośrodka Rekolekcyjnego Ruchu Światło – Życie arcybiskup Damian Zimoń poświęcił pamiątkową tablicę ku czci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, umieszczoną przy wejściu do świątyni. Oprócz tej tablicy są także epitafia upamiętniające osoby Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Erwina Dudy oraz Papieża Jana Pawła II.

W 2010 roku, 20 listopada bp ordynariusz Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła. W ołtarzu soborowym zostały umieszczone relikwie świętych męczenników – Tymoteusza i Modesta a także spis wszystkich aktualnie żyjących parafian, także w wersji elektronicznej. Na ścianach zostały zainstalowane tzw. zacheuszki.

Przed wejściem do świątyni na czworobocznych postumentach stoją dwie kamienne rokokowe figury św. Jana Nepomucena i św. Józefa z Dzieciątkiem w towarzystwie aniołków. Zostały wykonane przez znanego XVIII-wiecznego rzeźbiarza Wacława Donaya.


alt


Na dziedzińcu, w miejscu, gdzie kiedyś przed wielu, wielu laty była studnia latem 2012 roku stanęła również studnia, tym razem marmurowa. 18 czerwca 2014 roku na dziedzińcu zostało poświęcone przez bp. ordynariusza Romana Pindla popiersie św. Jana Pawła II.

Główny odpust – ku czci św. Klemensa, papieża i męczennika, jest obchodzony w listopadzie w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla. Drugi odpust – ku czci Opatrzności Bożej jest obchodzony na początku lipca. Kościół znajduje się w centrum Ustronia, przy ulicy Daszyńskiego, jednej z głównych w mieście nad rzeką Wisłą.


W materiale wykorzystałem informacje zawarte na stronie internetowej parafii pw. św. Klemensa w Ustroniu.

Poprawiony ( niedziela, 24 maja 2020 11:35 )