W Istebnej mieszkał Jan Kawulok
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 kwietnia 2020 12:40    PDF Drukuj Email

W centrum Istebnej znajduje się stary, zabytkowy dom z II połowy XIX wieku, w którym mieszkał Jan Kawulok, wybitny lokalny propagator kultury regionalnej, twórca instrumentów ludowych i słynny gawędziarz z Istebnej. Teraz w tej chacie znajduje się muzeum regionalne.W centrum Istebnej, tuż przy drodze prowadzącej z tej miejscowości do pobliskiego Koniakowa, stoi stara, pochodząca z 1863 roku drewniana chata kryta gontem. To tu przez lata mieszkał słynny na całą Polskę Jan Kawulok, człowiek legenda z Istebnej. Był niezwykłym gawędziarzem (w połowie lat 70. XX wieku miałem ogromną okazję się o tym przekonać osobiście, goszcząc w jego chacie kilka miesięcy przed jego śmiercią), folklorystą, propagatorem kultury regionu Beskidu Śląskiego i twórcą pasterskich drewnianych instrumentów muzycznych - słynnych trombit, na których też z powodzeniem grywał.


alt


Chata była nie tylko miejscem życia Jana Kawuloka, ale przede wszystkim pracy a po jego śmierci stała się izbą regionalną - muzeum, prowadzonym przez córkę Zuzannę Kawulok oraz znanego miejscowego folklorystę Janusza Macoszka. We wnętrzach muzeum znajdziemy nie tylko tradycyjne sprzęty czy wyposażenie tak charakterystyczne dla chat góralskich, ale też przedmioty takie jak np. żarna służące do mielenia mąki czy wspomniane wcześniej pasterskie drewniane instrumenty ludowe.


alt


Należy wspomnieć, że ta ta zabytkowa chata jest jednym z obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie śląskim. Muzeum czynne jest jedynie po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu, a wstęp do niego to tylko 4 zł.


alt


Zdjęcie wnętrza pochodzi ze strony internetowej istebna.eu

Poprawiony ( niedziela, 10 maja 2020 13:00 )