Uzdrowisko w sercu Beskidu Śląskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 02 marca 2020 17:45    PDF Drukuj Email

Ta miejscowość bogata jest w źródła wód mineralnych chlorkowo - sodowych i solanek bromkowych, jodkowych i żelazistych, a także borowiny. W licznych sanatoriach i obiektach zajmujących się rehabilitacją leczy się tu głównie schorzenia narządów ruchu i reumatyczne. Ale nie tylko. Kiedyś Ustroń, bo o nim to mowa, był też lokalnym ośrodkiem przemysłowym, w którym znajdowała się jedna z filii tyskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych, zakłady drzewne oraz produkujące materiały budowlane.Ustroń to miasto w województwie śląskim, leżące na pograniczu Pogórza Śląskiego i Beskidu Śląskiego, nad górnym odcinkiem Wisły, u stóp Wielkiej i Małej Czantorii z jednej strony, a Równicy z drugiej.

Obok samego centrum do miasta administracyjnie przynależą osiedla jak np. Dobka, Gaje, Nierodzin, Zawodzie czy Poniwiec.


alt


O Ustroniu pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku i wskazują, że była to osada biskupia. Ma dość mocne tradycje hutnicze, bo dla przykładu w 1772 roku zbudowano wielki piec (wykorzystujący lokalne zasoby rud żelaza), kuźnię i walcownię. Po wyczerpaniu zasobów tego surowca zakład przeniesiono do nieodległego Trzyńca (obecnie Czechy).


alt


W Ustroniu znajdziemy wiele zabytków i bardzo interesujących obiektów czy ciekawostek (o których przy innych okazjach).

Miasto to obecnie głównie ośrodek uzdrowiskowy. Jego początki sięgają końca XVIII wieku. W 1804 roku zbudowano „hotel kuracyjny”, a w kolejnych latach powstawały też inne obiekty sanatoryjno - wypoczynkowe. Rozwój kurortu możliwy był dzięki odkryciu licznych źródeł wód mineralnych, głównie chlorkowo - sodowych i solanek (w tym bromkowych, jodkowych i żelazistych) oraz bogatych zasobów borowiny. Dzięki nim leczone są tu głownie choroby narządów ruchu i reumatyczne, a także choroby serca i górnych dróg oddechowych. Głownie po II wojnie światowej powstało wiele obiektów uzdrowiskowych (o słynnych ustrońskich „piramidach” napiszę przy innej okazji), wypoczynkowych i pensjonatów oraz tych świadczących usługi rehabilitacyjne.


alt


Ustroń w sezonie zimowym przekształca się na ośrodek narciarski, a wielu miłośników „białego szaleństwa” korzysta z bogatej infrastruktury (wyciągów na Małą i Wielką Czantorię czy w Jaszowcu), a latem stanowi doskonały punkt wypadowy do wędrówek po szlakach turystycznych Beskidu Śląskiego. Lokalne władze nie zapominają też o miłośnikach dwóch kółek, przygotowując wiele tras i ścieżek rowerowych. Powstało również kilka ścieżek spacerowych do bardzo popularnego obecnie nordic walking.


alt

Poprawiony ( niedziela, 05 kwietnia 2020 18:15 )