Gościniec Równica - miejsce z tradycją
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 25 lutego 2020 15:38    PDF Drukuj Email

Ten obiekt ma niemal stuletnią tradycję. Jest jedynym w Beskidzie Śląskim i jednym z niewielu w Polsce schroniskiem, do którego prowadzi wygodna droga asfaltowa, a chwilowo z kostki granitowej. W pobliżu schroniska znajduje się obszerny parking na 12 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych bądź kilku autobusów. W budynku schroniska znajdziemy blisko 50 miejsc noclegowych oraz salę restauracyjną na 90 osób.Schronisko PTTK na Równicy nosi obecnie nazwę Gościniec Równica. Obiekt znajduje się nieco poniżej szczytu Równicy (884 m n.p.m.), nazywanej przez miejscowych bardzo często Diablą Górą, grzbietu będącego kulminacją między doliną Wisły i Brennicy. Prowadzi do niego kilkukilometrowa malownicza, poprowadzona serpentynami droga z centrum Ustronia lub drogi wojewódzkiej nr 941 przez Wisłę do Istebnej.


alt


Samo schronisko liczy blisko 100 lat, a jego historia nieodłącznie związana jest z osobą Edmunda Kaźmierczaka, urodzonego w 1807 w Żernikach koło Śremu (Wielkopolska), ale w późniejszych latach związanego z Górnym Śląskiem. Tu wykonywał zawód adwokata, ale też tworzył podwaliny ruchu turystycznego i działał bardzo aktywnie w Oddziale Górnośląskim Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Katowicach. Jako prezes przyczynił się do rozwoju turystyki górskiej w tej części Beskidów. Dzięki tej działalności i przy wsparciu społecznych funduszy powstało schronisko na Równicy. Z niemieckich rąk w 1926 roku wykupiono małe schronisko, a na jego miejscu zbudowano obiekt w obecnym kształcie.


alt


We wrześniu 1989 roku Zarządy Wojewódzkie PTTK w Katowicach i Bielsku - Białej oddając hołd człowiekowi wielkiego ducha, gorącemu patriocie oraz wielbicielowi gór, nadano schronisku na Równicy imię Edmunda Kaźmierczaka. Jego portret znajdziemy na ścianie w części restauracyjnej schroniska.

Co do obiektu to jest to budynek drewniany piętrowy z piwnicami (tu mieszczą się m.in. łazienki i toalety), dysponuje bazą noclegową na niemal 50 i salą restauracyjną na ponad 90 osób. Obecni gospodarze dbają o smaczne posiłki i o rodzinną atmosferę w obiekcie.


alt


W pobliżu znajduje się węzeł szlaków turystycznych (czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego im. K. Sosnowskiego, żółtego do Skoczowa, zielonego do Brennej i niebieskiego przez Beskidek na Trzy Kopy Wiślańskie). Ze schroniska, jak i szczytu Równicy (to tylko około 15 minut od schroniska) rozciąga się malownicza panorama Beskidu Śląskiego, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie dostrzeżemy też najwyższe w Polskich Karpatach Tatry. W pobliżu znajdziemy również wiele atrakcji w postaci parku linowego, toru saneczkowego czy też leśnego parku niespodzianek.


alt

Poprawiony ( sobota, 28 marca 2020 15:48 )