Śląskie
Ta świątynia ma bogatą historię…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 25 kwietnia 2020 11:29    PDF Drukuj Email

Kościół poświęcono w 1788 roku, ale pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z XV wieku. Początkowo był to budynek drewniany, później został przebudowany, a jego obecny wygląd to efekt licznych remontów i renowacji wykonanych na przestrzeni wieków. W ołtarzu głównym znajduje się XIX wieczny obraz św. Klemensa. Przed wejściem na cokołach znajdziemy dwie rokokowe rzeźby z XVIII wieku dłuta Wacława Donaya, przedstawiające św. Józefa z Dzieciątkiem i aniołami oraz św. Nepomucena.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 24 maja 2020 11:35 )
 
W Istebnej mieszkał Jan Kawulok
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 kwietnia 2020 12:40    PDF Drukuj Email

W centrum Istebnej znajduje się stary, zabytkowy dom z II połowy XIX wieku, w którym mieszkał Jan Kawulok, wybitny lokalny propagator kultury regionalnej, twórca instrumentów ludowych i słynny gawędziarz z Istebnej. Teraz w tej chacie znajduje się muzeum regionalne.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 10 maja 2020 13:00 )
 
Wisła pamięta o wybitnych sportowcach
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 26 marca 2020 13:38    PDF Drukuj Email

Adam Małysz, Jan Legierski, Janusz Kawulok czy Apoloniusz Tajner - te i inne nazwiska znalazły się na pamiątkowych płytach, które wmurowane są w wiślańską Aleję Gwiazd Sportu. Od 2008 roku mieści się ona na deptaku, nieopodal placu Hoffa czyli Rynku. W ten sposób władze miasta w sercu Beskidu Śląskiego pamiętają o sportowcach, których losy w jakiś sposób związane są z tą miejscowością.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 25 kwietnia 2020 16:32 )
 
Uzdrowisko w sercu Beskidu Śląskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 02 marca 2020 17:45    PDF Drukuj Email

Ta miejscowość bogata jest w źródła wód mineralnych chlorkowo - sodowych i solanek bromkowych, jodkowych i żelazistych, a także borowiny. W licznych sanatoriach i obiektach zajmujących się rehabilitacją leczy się tu głównie schorzenia narządów ruchu i reumatyczne. Ale nie tylko. Kiedyś Ustroń, bo o nim to mowa, był też lokalnym ośrodkiem przemysłowym, w którym znajdowała się jedna z filii tyskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych, zakłady drzewne oraz produkujące materiały budowlane.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 05 kwietnia 2020 18:15 )
 
Gościniec Równica - miejsce z tradycją
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 25 lutego 2020 15:38    PDF Drukuj Email

Ten obiekt ma niemal stuletnią tradycję. Jest jedynym w Beskidzie Śląskim i jednym z niewielu w Polsce schroniskiem, do którego prowadzi wygodna droga asfaltowa, a chwilowo z kostki granitowej. W pobliżu schroniska znajduje się obszerny parking na 12 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych bądź kilku autobusów. W budynku schroniska znajdziemy blisko 50 miejsc noclegowych oraz salę restauracyjną na 90 osób.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 28 marca 2020 15:48 )
 


Strona 1 z 4