Rzeźby z brązu zdobią park zdrojowy
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 29 stycznia 2016 19:00    PDF Drukuj Email

altPolanica – Zdrój należy do najlepiej zagospodarowanych dolnośląskich kurortów. Bogactwo wód mineralnych (szczaw wodorowęglanowo – wapniowych) sprawia, że licznie tę miejscowość odwiedzają osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego i układu krążenia (zwłaszcza serca). Po zabiegach ordynowanych w zakładzie przyrodoleczniczym mogą oddawać się relaksowi w jednym z piękniejszych parków zdrojowych.


O walorach uzdrowiskowych Polanicy – Zdroju nikogo chyba nie należy przekonywać. Wielu kuracjuszy z kraju i nie tylko, odwiedza to jedno z bardziej znanych dolnośląskich uzdrowisk korzystając z dobrodziejstw zabiegów leczniczych. Tę miejscowość upodobali sobie także wczasowicze, bowiem miasto dodatkowo posiada wiele atrakcji turystycznych i jest punktem wypadowym wycieczek pieszych w Góry Bystrzyckie, Stołowe czy też Orlickie.

alt

Wśród atrakcji należy wymienić jeden z piękniejszych w tej części kraju parków zdrojowych. Zachwyca nie tylko pięknem roślin, ale też elementami małej architektury, do której należy zaliczyć plenerowe szachy i rzeźby z brązu. Wśród tych ostatnich znajdziemy pomnik wybitnego polskiego szachisty Akiby Rubinsteina (od 1963 roku właśnie w Polanicy – Zdroju rozgrywany jest prestiżowy memoriał imienia tego szachisty, w którym udział bierze światowa czołówka w tej dyscyplinie sportu), kuracjuszki z pudelkiem, odpoczywających na trawie turystów czy wreszcie doktora Józefa Matuszewskiego.

alt

Szczególnie ta ostatnia postać godna jest przypomnienia z uwagi na rolę, jaką odegrała w historii rozwoju Polanicy – Zdroju. Bowiem to dr. Matuszewski zastosował miejscowe wody mineralne do leczenia chorób przewodu pokarmowego. Pełniąc przez lata funkcję naczelnego lekarza uzdrowiska zajmował się ożywioną pracą naukowo – szkoleniową w dziedzinie balneologii i balneoterapii. Ba, jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce zaczął stosować mleczko pszczele, uzyskując doskonałe efekty terapeutyczne, szczególnie w chorobach wieku podeszłego (u wielu pacjentów doszło do znacznej poprawy wydolności i wzrostu sił życiowych).

alt

Mieszkańcy kurortu o wybitnym lekarzu i społeczniku nie zapomnieli nadając ulicy, przy której mieszkał jego imię, a także stanowiąc patronem miejscowego Gimnazjum.

Poprawiony ( niedziela, 31 stycznia 2016 19:11 )