Karkonosze piękne także zimą…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 08 marca 2020 14:04    PDF Drukuj Email

To jedno z kilku pasm górskich wchodzących w skład krainy fizjograficznej nazwanej przez profesora Jerzego Kondrackiego Sudetami i Przedgórzem Sudeckim. Karkonosze, bo o nich mowa, są najwyższym pasmem Sudetów. To góry piękne krajobrazowo, o każdej porze roku. Ale zimą lubią być nie tylko piękne, ale bardzo kapryśne i czasami niedostępne.Karkonosze to najwyższe i zarazem centralne pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, ciągnące się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Lubawską na wschodzie. Kulminacją tego pasma jest Śnieżka, licząca sobie 1603 metry n.p.m. (to szczyt, przez który przebiega granica państwa z Czechami).


alt


Na temat Karkonoszy powstało wiele publikacji, ale szczególnie jedna warta jest wspomnienia. To monografia Karkonoszy zatytułowana „Karkonosze polskie”, wydana w 1985 roku pod redakcją profesora Alfreda Jahna przez Polską Akademię Nauk, Oddział we Wrocławiu i Karkonoskie Towarzystwo Naukowe w Jeleniej Górze, dość dokładnie opisująca elementy środowiska naturalnego, począwszy od geologii, przez rzeźbę, świat roślin i zwierząt, na rolnictwie, przemyśle i turystyce kończąc. To unikatowe, opasłe tomiszcze liczące blisko 700 stron posiadam w swoich zbiorach i czasami do niej zaglądam (bo w internecie brak jest tak szczegółowego opracowania).


alt


Ciekawym fragmentem jest ciągnąca się przez wiele kilometrów tzw. równia, dzięki której wyprawa w to pasmo górskie wydaje się bajecznie łatwa. Szczególnie latem, gdy ze Szklarskiej Poręby osiągniemy Łabski Szczyt. Ale nic bardziej mylnego. Owszem, przy pięknej pogodzie (co w Karkonoszach nie zdarza się często) we fragmencie trasy biegnącej od schroniska na przełęczy Odrodzenie do Śnieżki dojrzymy w dole kotły polodowcowe i przy nich schronisko „Samotnię”. Natomiast zimą wędrówki, zarówno te krótsze, jak i szczególnie dłuższe, wymagają specjalnego przygotowania, wprawy i dobrej kondycji.


alt


Wiem, że żaden, nawet najbardziej kwiecisty opis nie jest w stanie zastąpić wędrówki po Karkonoszach. Dlatego jak one wyglądają zimą przybliży kilka zdjęć udostępnionych przez administratora strony i przewodnika turystycznego przygodnik.eu

Poprawiony ( wtorek, 07 kwietnia 2020 14:16 )