Dolnośląskie
Karkonosze piękne także zimą…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 08 marca 2020 14:04    PDF Drukuj Email

To jedno z kilku pasm górskich wchodzących w skład krainy fizjograficznej nazwanej przez profesora Jerzego Kondrackiego Sudetami i Przedgórzem Sudeckim. Karkonosze, bo o nich mowa, są najwyższym pasmem Sudetów. To góry piękne krajobrazowo, o każdej porze roku. Ale zimą lubią być nie tylko piękne, ale bardzo kapryśne i czasami niedostępne.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 07 kwietnia 2020 14:16 )
 
Architektoniczne cacko
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 01 października 2016 16:55    PDF Drukuj Email

altMa 213 metrów długości i 178 szerokości, otacza go sześćdziesiąt kamienic ufundowanych przez patrycjuszy, w tym np. Kamienica pod Złotym Słońcem, pod Gryfami czy Siedmioma Elektorami i odchodzi od niego jedenaście ulic. Jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Należy do największych dawnych placów targowych w naszym kraju, a jego centralne miejsce zajmuje gmach Nowego Ratusza.
Wrocławski główny plac miasta czyli Rynek zajmuje niemal cztery hektary powierzchni i obok oleckiego oraz krakowskiego należy do największych dawnych placów targowych w Polsce.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 04 października 2016 19:20 )
 
Polanica – Zdrój zaprasza
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 17 sierpnia 2016 19:31    PDF Drukuj Email

altTo jedno z najlepiej zagospodarowanych i malowniczych miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku, a może nawet i w Polsce. Łagodny klimat i niewątpliwie źródła lecznicze wód mineralnych – szczaw wodorowęglanowo – wapniowych – stanowią atuty położonej w dolinie Bystrzycy Dusznickiej Polanicy – Zdroju.
Miejscowość położona jest na pograniczu Kotliny Kłodzkiej, Gór Bystrzyckich i Stołowych. Stanowi doskonałą bazę wypadową do wędrówek po wspomnianych pasmach i dodatkowo Górach Orlickich.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 23 sierpnia 2016 19:53 )
 
Wrocław – miastem krasnali
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 11 sierpnia 2016 10:31    PDF Drukuj Email

altJest ich już 281. I jak relacjonują mieszkańcy miasta oraz licznie odwiedzający stolicę Dolnego Śląska turyści – systematycznie ich przybywa. To krasnale, które od 2005 roku stały się nieodzownym elementem Wrocławia, jednego z najpiękniejszych miast w kraju. Pojawiają się niemal na całym terenie, ale zdecydowanie najwięcej krasnali spotkamy w jego najstarszej części. Ba, organizowane są nawet konkursy, które dają odpowiedź na pytania, gdzie ma stanąć kolejny i co ma symbolizować.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 14 sierpnia 2016 10:47 )
 
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 17 marca 2016 12:16    PDF Drukuj Email

altMuzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa czy historii Dusznik - Zdroju. Żywo interesuje się również sztuką papieru, współpracując z artystami tworzącymi z papieru czy organizując wiele wydarzeń artystycznych, w tym głównie warsztaty i wystawy. Nie zapomina też o dzieciach i młodzieży, kierując do nich bogatą ofertę edukacyjną. Pracownicy muzeum prowadzą też działalność naukowo-badawczą.
Dusznickie muzeum jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej. Chętnie odwiedzają go nie tylko osoby spędzające swój urlop w tej części Polski, ale też kuracjusze, licznie przebywający w samych Dusznikach – Zdroju i sąsiadujących z nimi miejscowościach jak np. Polanicy – Zdroju czy Kudowie - Zdroju. Rocznie placówkę odwiedza blisko 100 tys. osób.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 20 marca 2016 12:43 )
 
Rzeźby z brązu zdobią park zdrojowy
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 29 stycznia 2016 19:00    PDF Drukuj Email

altPolanica – Zdrój należy do najlepiej zagospodarowanych dolnośląskich kurortów. Bogactwo wód mineralnych (szczaw wodorowęglanowo – wapniowych) sprawia, że licznie tę miejscowość odwiedzają osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego i układu krążenia (zwłaszcza serca). Po zabiegach ordynowanych w zakładzie przyrodoleczniczym mogą oddawać się relaksowi w jednym z piękniejszych parków zdrojowych.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 31 stycznia 2016 19:11 )
 
Z wizytą na „Szczelińcu Wielkim”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 17 marca 2014 00:10    PDF Drukuj Email

Jest najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych i zarazem jedną z wyjątkowych atrakcji turystycznych tej części Polski. Rozpościera się z niego panorama nie tylko na najbliższą okolicę. Przy dobrej widoczności z platform widokowych dojrzeć możemy Karkonosze i inne pasma Sudetów. Nie dziwi więc fakt, że przez cały rok odwiedzają go zorganizowane grupy oraz przede wszystkim turyści indywidualni. Mowa o Szczelińcu Wielkim, na którego szczyt prowadzą liczące ponad 660 stopni kamienne schody. 

Więcej… Poprawiony ( środa, 19 marca 2014 11:09 )