Ilustracje, rzeźba, malarstwo i fotografie w kieleckim BWA
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 10 czerwca 2017 19:12    PDF Drukuj Email

Te cztery gatunki sztuki wizualnej zagościły w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Prace Katarzyny Olbrycht, Mariusza Stanowskiego, Krzysztofa Ostrzeszowicza oraz Krzysztofa Zająca oglądać można jeszcze tylko do 16 czerwca.


Ilustracje do książek, autorstwa Katarzyny Olbrycht, prezentowane są w Dużym Pokoju. Urodzona w 1987 r. w Przeworsku jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Krakowie ze specjalnością pedagogiczną. Współpracowała z Fundacją Sztuki Nowej „Znaczy się”, Fundacją Miasto Literatury, Wydawnictwem Znak, Muzeum Sztuki Współczesnej „Mocak” oraz Fundacją Sztuki Współczesnej Noto – Art. Jest koordynatorką wielu projektów edukacji kulturalnej. Współpracuje z Działem Oświaty Zamku Królewskiego na Wawelu współtworząc i prowadząc cykle warsztatów dla dzieci o budowie książki, ilustracji i scenografii dla dzieci. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem oraz ilustracją.
Laureatka 3. nagrody z wyróżnieniem od Wydawnictwa Czerwony Konik 4. edycji konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci 2014” organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.
W Kielcach przedstawia kilkadziesiąt swoich prac, które zachwycają głownie warsztatem.

alt

Mariusz Stanowski to autor, którego malarstwo oglądać możemy w Galerii Górnej. Urodził się w 1951 roku w Warszawie i tamże w 1979 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Obok malarstwa zajmuje się grafiką i projektowaniem. Jego prace nawiązują do twórczości modernistów, przede wszystkim mistrzów tego gatunku. W obrazach znajdziemy zarówno przestrzenną, jak i płaszczyznową strukturę kompozycji. Nie boi się także operować kolorem jako formą artystycznego wyrazu.

alt

alt

„Geometria czasu” to tytuł wystawy rzeźby autorstwa Krzysztofa Ostrzeszowicza, który bazuje na historycznym dziedzictwie sztuki, nawiązującym do kanonu klasycznego piękna. Poprzez formę rzeźby, pojedynczą figurę aktu czy postaci ludzkiej, budzi skojarzenia z antykiem.
Autor urodził się w 1985 roku w Warszawie i w 2010 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk pięknych w Warszawie, w pracowni profesora Adama Myjaka. Obok rzeźby zajmuje się także rysunkiem, malarstwem i fotografią.

alt

Fotografia to także domena Krzysztofa Zająca, którego wystawę zatytułowaną „Nowy Świat” oglądać możemy w Galerii Dolnej. Autor urodził się w 1962 roku w Kielcach i jest od wielu lat członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace można było podziwiać na ponad 80 międzynarodowych salonach fotografii w wielu krajach.

alt

Większość prezentowanych prac bazuje na zderzeniu osamotnionej sylwetki człowieka z bardzo osobliwą i minimalistyczną estetyką fragmentów nowych założeń urbanistycznych budynków oraz ciągów komunikacyjnych. Uwagę skupiają geometryczne elementy i formy wydobyte poprzez ascetyczne operowanie szarością i światłem. Perfekcyjne kadrowanie jest zsynchronizowane z elementami wykorzystanej architektury.

alt

Wszystkie opisane wystawy prezentowane będą w kieleckim BWA tylko do 16 czerwca.
Opisy powstały na podstawie udostępnionych przez organizatora materiałów.  Poprawiony ( wtorek, 13 czerwca 2017 19:37 )