Koncert na 193 (lata)!
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 08 maja 2017 23:45    PDF Drukuj Email

altKunszt, maestria, wirtuozeria, artyzm czy wreszcie mistrzostwo. Żadne z tych słów do końca nie odda atmosfery tego, czego świadkiem byliśmy w krakowskim Centrum Kongresowym ICE w poniedziałkowy wieczór. Mam na myśli koncert tria Corea – Blade – Gomez. Muzycy wystąpili w ramach cyklu „Świat Wielkiej Muzyki”, organizowanego przez Cracovia Music Agency. Był to zarazem wstęp do artystycznych wydarzeń, jakie czekają na wszystkich miłośników muzyki na scenach Krakowa już niebawem!

22. krotny zdobywca Grammy Awards, żywa legenda jazzowej pianistyki, Chick Corea zagrał w Krakowie. To jego trzecia wizyta pod Wawelem i być może nie ostatnia. Towarzyszyli mu w tej wędrówce po zaczarowanym świecie dźwięków nie mniej znani i lubiani: Eddie Gomez, wirtuoz kontrabasu oraz znakomity perkusista Brian Blade.

alt

Koncert rozpoczął muzyczny dialog lidera z krakowską publicznością, który ta zdała celująco. Ten wstęp spowodował, że między aktorami widowiska i tymi, którzy przyszli ich podziwiać, wytworzyła się niewidzialna nić.

alt

Lekkość artykulacji dźwięków pianisty była powalająca, a do tego subtelne, czasami mocniejsze wsparcie ze strony kontrabasu i perkusisty. Były dźwięki ze smyka i gra na bębnach rękami. Całość tworzyła niepowtarzalny klimat, którego częścią była publiczność żywo i spontanicznie reagująca na wirtuozerskie popisy.

alt

Muzycznie, ze sceny słychać było i swing, i tango i oczywiście nie zabrakło też kubańskiej salsy. Autorami kompozycji obok lidera był Gomez, Heusen czy wreszcie Rodrigo. „Concierto de Aranjuez” w aranżacji lidera tria krakowska publiczność otrzymała na smakowity, muzyczny deser. Podziękowaniem była owacja na stojąco!

alt

Organizatorem koncertu w ramach marki „Świat Wielkiej Muzyki” oraz cyklu ICE Jazz w Centrum Kongresowym ICE była Cracovia Music Agency, przy wsparciu m.in. Krakowskiego Biura Festiwalowego, Galerii Krakowskiej oraz Aspire (reprezentującej firmy z sektora IT i zaawansowanych usług biznesowych). Głównym sponsorem wydarzenia była Proxima – Service, oferująca luksusowe apartamenty.

alt


Poprawiony ( wtorek, 09 maja 2017 21:20 )