Corea, Nowakowski, Metheny...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 02 maja 2017 19:18    PDF Drukuj Email

altTo pierwsza trójka znakomitych artystów, którzy swoimi występami zainaugurują długi, bogaty i niezwykle różnorodny sezon koncertowy w naszym kraju. I to już niedługo, bo w maju. A na scenach usłyszymy wykonawców reprezentujących różne gatunki muzyki, począwszy od klasycznego jazzu, przez smooth, pop, rock na muzyce klasycznej kończąc. Wśród nazwisk należy wymienić, obok tej trójki w tytule, Scofielda, Hancocka, Marsalisa, Mendes i wielu innych.

Maj to pierwszy z miesięcy, w którym na wielu scenach koncertowych w naszym kraju prezentować się będą znakomici artyści prezentujący różne gatunki muzyki.
Od koncertu Chicka Corei w ICE Kraków w poniedziałek 8 maja rozpoczyna się tegoroczna edycja Letniego Festiwalu Jazzowego „Piwnicy pod Baranami”, organizowanego od lat przez Cracovia Music Agency. Znakomitemu amerykańskiemu pianiście, który grywał m.in. z Milesem Daviesem, Donaldem Byrdem, Stanem Getzem, Herbie Hancockiem i wielu innymi, autorowi wielu kapitalnych płyt zawierających ważne i przełomowe dla historii muzyki kompozycje towarzyszyć będą: Eddie Gomez – kontrabas i Brian Blade na perkusji. Ci, którzy już mieli okazję słyszeć koncert tego tercetu (m.in. w Budapeszcie), zgodnie potwierdzają, że szykuje się niezwykłe muzyczne wydarzenia.
Początek koncertu o godzinie 20.

alt

Kilka dni później, 13 maja, na scenie Małej Warszawy, zobaczymy i usłyszymy polskiego saksofonistę młodego pokolenia - Marcina Nowakowskiego, ucznia Zbigniewa Namysłowskiego, autora kilku doskonałych płyt i przez lata muzyka sesyjnego, współpracującego z wielu rodzimymi artystami. Warto wspomnieć, że swoje płyty nagrywał w uznanych studiach płytowych w Stanach Zjednoczonych AP., a przy nagraniu uczestniczyli muzycy tacy jak np. Jeff Lorber czy Jimie Haslip. Choć w warszawskim koncercie nie wystąpią (choć pamiętam jeden z koncertów w stolicy, na którym pojawił się specjalnie na tę okoliczność zaproszony wspomniany chwilę wcześniej Lorber), to Marcinowi towarzyszyć będą nie mniej utalentowani, lubiani i znani polscy muzycy: Wojtek Olszak – klawisze, Wojtek Famielec – bas i Paweł Dobrowolski – perkusja. Szykuje się także niespodzianka, bo swój udział w koncercie zapowiedział przyjaciel Marcina, doskonały polski basista Wojtek Pilichowski. Początek koncertu w klubie przy ulicy Otwockiej o godzinie 20.

alt

Dzień później w Arenie Ursynów obejrzymy i usłyszymy legendarnego wirtuoza gitary, autora wielu kompozycji, w tym muzyki filmowej, współpracującego z wielu innymi doskonałymi muzykami, Pata Metheny”ego. To będzie jego kolejna wizyta w Warszawie, ale pierwsza w tym składzie. Bowiem na scenie towarzyszyć mu będą: pianista Gwilym Simcock, kontrabasistka Linda Oh i perkusista Antonio Sanchez.  Zapewne wielu z miłośników jego talentu czeka na to wydarzenie z wielką niecierpliwością i zaciekawieniem, bo koncerty Metheny’ego to zawsze niezwykła wędrówka nie tylko po zaczarowanym świecie dźwięków, ale harmonii czy rytmów. Dorobek artysty sześciokrotnie nagradzanego Grammy, bogactwo zapadających w pamięć kompozycji pochodzących z takich płyt jak np. Secret Story, Letter from Home czy wreszcie Travels dają gwarancję, że to będzie wspaniały koncert. Jego początek w obiekcie przy ulicy Pileckiego o godzinie 19.
Na wszystkie koncerty gorąco zapraszamy!

Poprawiony ( środa, 03 maja 2017 09:27 )