Zabić Celebrytę!
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 05 kwietnia 2017 07:45    PDF Drukuj Email

altPod tym nieco intrygującym tytułem kryje się kolejna premiera w Teatrze Żeromskiego w Kielcach. Autorem tekstu jest Radosław Paczocha, a sztukę reżyseruje Gabriel Gietzky (z racji niesamowitych i nieprzewidywalnych splotów okoliczności debiutujący na kieleckiej scenie także jako aktor). Obok Gietzki’ego na scenie zobaczymy także Dagnę Dywicką, Ewelinę Gronowską, Zuzannę Wierzbińską i Dawida Żłobińskiego.


W najbliższą sobotę na scenie teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będziemy świadkami kolejnej premiery. Będzie to sztuka „Zabić celebrytę” Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzkyego. Tekst sztuki powstał na podstawie powieści amerykańskiego autora Philipa K. Dicka, zatytułowanej „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”. Powieść powstała na początku lat siedemdziesiątych XX wieku i opowiada o sztucznym świecie telewizyjnych show.
„ Jason Taverner, popularny prezenter telewizyjny, król życia czyli po prostu celebryta –  wskutek różnych zdarzeń budzi się któregoś dnia w szpitalu psychiatrycznym. Nikt go nie kojarzy, nie poznaje; jest zwykłym Szmitem (Kowalskim, Nowakiem, Malinowskim); nie ma wpływowych przyjaciół, narzeczonej (początkującej gwiazdki, której pomaga robić karierę). O co chodzi? Co jest grane? – usiłuje dowiedzieć się nasz bohater.
Świetnie napisany dramat Radosława Paczochy odsłania mechanizmy szołbiznesu i widz nie uwierzy, że akcja toczy się gdzieś w świecie…”

alt

Gabriel Gietzky, reżyserujący kielecki spektakl, nie ukrywa, że sztuka odnosi się do tak powszechnego w ostatnich latach w Polsce zjawiska celebrytyzmu.
- Życie celebrytów jest ciągłą mieszanką dwóch światów, tego prawdziwego i wirtualnego. Taki swoisty mix będzie widoczny na scenie, zarówno w grze aktorów, jak i w scenografii - dodaje reżyser.
Skoro o scenografii mowa, to zaprasza ona widzów do wnętrza m.in. telewizyjnego studia i szpitala psychiatrycznego.
Gabriel Gietzky wystąpi w dwóch rolach, reżysera i aktora (przynajmniej w pierwszych spektaklach). Zagra Jasona Tavernera, bowiem planowany w obsadzie Andrzej Plata leczy kontuzję kolana. Podobne zdarzenie spotkało Łukasza Pruchniewicza, którego na kilka dni przed premierą musi zastąpić w trzech rolach Dawid Żłobiński. Obok nich na scenie zobaczymy też Dagnę Dywicką, Ewelinę Gronowską, Zuzannę Wierzbińską. Muzykę na żywo zaprezentują marcin Nenko i Karol Krąż.

Premiera sztuki w sobotę 8 kwietnia.
Zdjęcia pochodzą ze strony Teatru Żeromskiego, autor Bartek Piwoński

Poprawiony ( niedziela, 09 kwietnia 2017 07:53 )