„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 21 listopada 2019 09:17    PDF Drukuj Email

Duże, międzynarodowe i interdyscyplinarne widowisko sceniczne inspirowane twórczością jednego z bardziej wszechstronnych i cenionych polskich artystów współczesnych będzie prezentowane podczas 11. edycji Ery Schaeffera„Graj, póki grasz”, to teatr instrumentalny Schaeffera w nowej odsłonie. Spektakl będący kolażem kreacji aktorskich, tańca współczesnego i różnych form muzycznych został wyprodukowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA. Fundacja od lat propaguje twórczość Bogusława Schaeffera – kompozytora, dramaturga, grafika, filozofa – artysty awangardowego, który lekceważył kanony i sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”.
Stworzony przez Fundację AUREA PORTA Festiwal ERA SCHAEFFERA, w którym spotykają się artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki o różnej stylistyce, nie tylko mocno zaznaczył się na mapie ważnych kulturalnych wydarzeń Warszawy. Jego odsłony są prezentowane także w różnych miastach w Polsce i na całym świecie. Tylko jesienią tego roku skład artystyczny zbliżony do tego, który zawita w Częstochowie z schaefferowskim teatrem instrumentalnym, wystąpił z sukcesem w Madrycie.
Reżyseria i Scenariusz: Maciej Sobociński (reżyserował już wcześniej w Teatrze im. Adama Mickiewicza  w Częstochowie).
Wystąpią: wirtuoz akordeonu – Marcin Wyrostek z zespołem Corazon oraz charyzmatyczny raper – Andy Ninvalle, a także aktorzy: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer i Witold Jurewicz (tu w roli tancerza, wcześniej był choreografem przy powstawaniu bajki dla dzieci „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka” oraz  spektaklu dla dorosłych „Miasto Szklanych Słoni” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).
- „Zakładaliśmy, że będziemy świętować w tym roku z profesorem jego 90. urodziny. Jednak profesor odszedł, stąd mój pomysł na „karuzelę Bogusława Schaeffera”, spektakl zawieszony między życiem a śmiercią, świętowanie urodzin i wspominanie. Nie będzie to jednak smutne święto, przeciwnie – po Schaefferowsku wyzwolone, szalone i spontaniczne. Ludzie w jego sztukach po gombrowiczowsku przeglądają się nawzajem, zdzierają z siebie maski, atakują, a potem przytulają. Działa to najpełniej, gdy aktor jest obecny na scenie. W jego sztukach wciąż pojawia się refleksja nad tym, kim aktor jest i po co występuje…” - tak o Festiwalu mówi sam reżyser Maciej Sobociński.


Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji kultury.
Patroni Medialni: Legalna Kultura, polmic.pl, e-Teatr.pl, AICT,  Dziennik Teatralny oraz Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Sponsorzy: Duravit, Hotele Mercure i Ibis w Częstochowie
Partner: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie


Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie sięgające do twórczości artysty, który stał się źródłem inspiracji dla następnych pokoleń.
Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera odbywające się regularnie w sezonie jesiennym nieprzerwanie od 2009 roku w Warszawie. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem inspirowanym dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem, utrzymanym w technice collage'u.
Bogusław Schaeffer był nazywany Leonardem da Vinci XXI wieku przez prof. Richarda Demarco (promotor Tadeusza Kantora w 70 tych latach, założyciel Festiwalu Fringe  w Edynburgu, Ambasador prof. Schaeffera w krajach anglojęzycznych). Stefan Kisielewski określił go "ojcem nowej muzyki w Polsce". Znany, amerykański krytyk jazzowy Leighton Kerner uznał „Koncert jazzowy” Schaeffera za „najbłyskotliwszy utwór jazzowy od czasów Błękitnej Rapsodii George’a Gershwina.” Z kolei Tomasz Stańko uważał Bogusława Schaeffera za „wielką, charyzmatyczną postać awangardy muzycznej. Jej synonim.”
Bogusław Schaeffer wciąż jest bardziej znany za granicą niż w Polsce. Istotą projektu Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta jest promocja i upowszechnianie dorobku artystycznego tego wszechstronnego twórcy. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Jego pogląd na sztukę, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi” odzwierciedla się w autorskiej twórczości. Również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.Poprawiony ( niedziela, 15 grudnia 2019 10:15 )