Koncert wirtuoza wokalistyki jazzowej już wkrótce
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 19 października 2019 21:03    PDF Drukuj Email

Bobby McFerrin już za nieco ponad miesiąc wystąpi w Warszawie. Na scenie w Arenie Ursynów usłyszymy go w towarzystwie muzyków: Gila Goldsteina (piano), Louisa Cato (bass, guitar) i Jeffa Carrey’a (electronic instruments). To będzie jedyny występ tych artystów na „żywo” w Polsce.Don't worry, be happy" - to idealne stwierdzenie w dzisiejszych czasach, już wiele lat wcześniej bo w 1988 roku stało się niezwykle popularne dzięki jazzowemu wokaliście, jakim jest Bobby McFerrin.

Robert Keith McFerrin Jr., znany jako Bobby McFerrin to amerykański muzyk jazzowy, który - jako syn śpiewaka operowego oraz wokalistki - muzykę ma we krwi. Pierwszy studyjny album zatytułowany "Bobby McFerrin", wyprodukowany został dopiero w 1982 roku. Wcześniej, przez sześć lat, McFerrin rozwijał swój własny styl muzyczny, starając się brzmieć odmiennie od innych wokalistów. W 1988 roku światło dzienne ujrzał niebywale pozytywny utwór "Don't worry, be happy", który stał się hitem i przyniósł muzykowi uznanie na całym świecie. Piosenka ta, bez zgody McFerrina, wykorzystana została w 1988 roku jako oficjalna piosenka kampanii prezydenckiej George'a H. W. Busha. W odpowiedzi Bobby McFerrin publicznie zaprotestował przeciwko temu bezczelnemu incydentowi, stwierdzając, że zamierza zagłosować przeciwko Bushowi i całkowicie zrezygnował z piosenki z własnego repertuaru wykonawczego, aby jeszcze wyraźniej zaznaczyć tę kwestię. Rok później założył 10-osobową grupę "Voicestra", którą można usłyszeć na albumie "Medicine Music", a także na ścieżce dźwiękowej dokumentu historycznego "Wspólna sprawa". Od 1994 roku pełni rolę przewodniczącego Saint Paul Chamber Orchestra i regularnie koncertuje jako dyrygent gościnny orkiestr symfonicznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Podczas swoich występów łączy dyrygowanie utworami klasycznymi z własnymi improwizacjami wokalnymi, często zachęcając publiczność do przyłączenia się. McFerrin, prócz swojej kariery muzycznej, zajmuje się także wolontariatem, w którym jako nauczyciel muzyki wykłada w szkołach publicznych w całych Stanach Zjednoczonych.

To tyle historii. A teraźniejszość? Będzie nią niewątpliwie spotkanie z tym znakomitym artystą podczas jedynego koncertu w stolicy. W Arenie Ursynów towarzyszyć mu w tym projekcie będą: Gil Goldstein (piano), Louis Cato (bass, guitar) i Jeff Carrey (electronic instruments).

Koncert odbędzie się w piątek 22 listopada, początek godz. 20. Gorąco zapraszam!

Poprawiony ( środa, 20 listopada 2019 21:08 )