Koncerty, koncerty i jeszcze raz…koncerty
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 18 lutego 2019 17:32    PDF Drukuj Email

Pat Metheny, Kandince Springs, Elton John, Nigel Kennedy z Mike’m Sternem czy Erykah Badu, Kenny Garrett, Foreigner to wokaliści, zespoły bądź muzycy, których będziemy mogli podziwiać na koncertach w Polsce w najbliższych miesiącach. I to nie jest ich cała lista!


Gwiazdą tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej odbywającej się w Bielsku - Białej i Katowicach (koncert w NOSP-rze) będzie znakomity amerykański gitarzysta jazzowy, Pat Metheny. O artyście nie da się krótko napisać, więc odeślę tylko do artykułu traktującego o Jego koncercie w ICE w Krakowie. Jego koncert 10 marca z orkiestrą symfoniczną we wspomnianym NOSPR-e będzie niewątpliwie wydarzeniem miesiąca.

W Szczecinie, także w marcu, w ramach festiwalu jazzowego, spragnieni dobrych dźwięków będą mogli np. wysłuchać koncertu znakomitej wokalistki Eryki Badu czy saksofonisty Kenny Garretta.

Pod koniec kwietnia w Polsce pojawi się Kandice Springs i cała plejada wykonawców z kręgu muzyki fado, w trakcie organizowanego w Gdańsku IX Sjesta Festiwal.


alt


4 maja będzie znaczącą datą w kalendarzu wydarzeń koncertowych tego roku. Tego dnia w krakowskiej Tauron Arena wystąpi legenda brytyjskiej muzyki pop czyli sir Elton John. Będzie to, jak zapowiadał w wielu wywiadach, ostatni jego koncert w naszym kraju, bowiem rezygnuje z koncertów na żywo.

Blisko 100 kilometrów na zachód, w Katowicach w wielokrotnie wcześniej wymienianym NOSPR-e wystąpi legenda jazzowej wokalistyki czyli Bobby McFerrin. Artysta pojawi się na scenie po kilkuletniej przerwie spowodowanej chorobą. Stąd jego występ w katowickiej sali koncertowej będzie niewątpliwie wydarzeniem, które powinno do miasta nad Rawą spędzić wielu miłośników talentu tego wokalisty.

Pod koniec kwietnia w Krakowie, koncert grupy złożonej z fantastycznych polskich muzyków (Karolak, Napiórkowski, Sikała, Dębski i Czerwiński) będzie wstępem do wydarzeń zaplanowanych w kalendarzu Summer Jazz Festiwal. Inauguracyjny koncert tego festiwalu zaplanowano na koniec czerwca a wystąpią Nigel Kennedy (skrzypek od lat na stałe mieszkający w Polsce) z Mike’m Sternem (gitarzystą). Tak więc koniec czerwca i lipiec to mnóstwo koncertów w znanych krakowskich klubach i na Małym Rynku.


alt


skoro wspomniałem o czerwcu to w Częstochowie odbędzie się na początku tego miesiąca kolejna edycja Hot Jazz Spring. A kto wystąpi? Lista wykonawców nie jest jeszcze zamknięta, więc na dokładne informacje przyjdzie jeszcze czas.

W stolicy także odbędzie się kilka ciekawych koncertowych wydarzeń. Na początku lipca rusza kolejny Warsaw Summer Jazz Days, w programie którego znalazły się występy m.in. słynnej teksańskiej supergrupy Snarky Puppy, wymienianego wcześniej Kenny Garretta, wokalistki Jazzmeihy Horn czy wreszcie James Brandon Lewis.

Te ostatnie wydarzenia odbywać się będą już latem bieżącego roku. A co jeszcze?

Jeszcze wiele innych koncertów, festiwali czy muzycznych wydarzeń odbywających się w wielu ciekawych miejscach w niemal całym kraju (m.in. w Wadowicach, Suwałkach, Czchowie, Strzelinku, Barcicach i wielu innych).

O niektórych z nich będę chciał Was, drodzy Czytelnicy, sukcesywnie informować!