Agnieszka Kotarba i jej „VACUUM CLEANER”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 19 stycznia 2019 19:06    PDF Drukuj Email

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa Agnieszki Kotarby, młodej artystki, którą można już oglądać w Krakowie przy ulicy Gazowej, przy Scenie Supernowa. Wystawa traktuje temat relacji międzyludzkich. Wystawa dostępna będzie do 17 marca br.

„Vacuum Cleaner" to wystawa prac młodej artystki Agnieszki Kotarby, na której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe w latach 2013 – 2018. Ich wspólnym mianownikiem jest temat relacji międzyludzkich, ich ambiwalentności — z jednej strony potrzeba kontaktu, a z drugiej poszukiwanie pustki, spokoju, „wyczyszczenia“ przestrzeni emocjonalnej. To swoista walka pomiędzy Horror, a Amor Vacui. Absolwentka krakowskiego ASP poprzez swoje prace stara się zaprosić nas do spotkania z samym sobą, do zderzenia się z otaczającym nas  zewsząd nadmiarem rzeczy oraz emocji.

Artystka dzięki przedstawieniu fragmentów kobiecego ciała — zwłaszcza nóg, dłoni, torsów, odcina się od konkretyzowania i personalizowania prezentowanych postaci, pozwalając odbiorcy na utożsamienie się z poruszanymi przez nią problemami. Samotność, potrzeba akceptacji, oddalenie, to stany emocjonalne, które towarzyszą  człowiekowi od zawsze. Da się jednak odczuć, że „Vacuum Cleaner"  to historia opowiedziana przez kobietę. Widz ma okazję do wyjątkowego doświadczenia sensorycznego,  dotykając  miękkich, puszystych reliefowych prac, które podkreśla cielesny, „kobiecy” kolor beżu i pudrowego różu. Silną inspirację stanowią dla artystki prace Marii Pinińskiej – Bereś.


alt


Kotarba, bazując na przedstawieniach, które cechuje stałość, harmonia i dążenie do symetrii, namawia nas do introspekcji swojej cielesności, stanu aktualnego, oczyszczenia z nadmiaru. Jednakże ten stan jest chwilowy, ciało nieidealne, a owe tytułowe „wyczyszczenie” jest ulotne. W końcu każda pustka musi zostać kiedyś na nowo wypełniona.

Wystawa towarzyszy spektaklowi „Maraton w Nowym Jorku”. Prezentowane prace, podobnie jak przedstawienie odnoszą się do stanu naszej kondycji fizycznej oraz psychicznej, a zwłaszcza stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich. Te nieidealne-realne przedstawienia ciał w pracach Agnieszki Kotarby korespondują z  poruszanymi w spektaklu  brutalnymi aspektami fizyczności, pogoni za doskonałością, uzmysławiając nam problem bólu i walki, stale towarzyszącej gatunkowi ludzkiemu.


alt


Właśnie kiedy cierpisz, musisz się zdobyć na wysiłek

„Życie to koszmar. A ty jesteś  w środku. Albo mu dopierdolisz, albo ono dopierdoli tobie" – cyt. Maraton w Nowym Jorku.

Tekst ten autorstwa Urszuli Dudek i Agnieszki Kotarby zaczerpnąłem ze wstępu do zaproszenia na wernisaż. na koniec dodam, że wystawę będzie można oglądać do 17 marca br.


alt

Poprawiony ( poniedziałek, 18 lutego 2019 11:15 )