Prezentuje twórczość Pawła Pierścińskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 20 grudnia 2018 12:06    PDF Drukuj Email

W niezwykle interesujące wydawnictwo będzie można zaopatrzyć się w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. To 200 stronnicowy album prezentujący fotografie autorstwa Pawła Pierścińskiego, nieżyjącego „ojca” „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Dla wielu miłośników fotografii ten album wydany nakładem kieleckiej instytucji to niewątpliwie  „biały kruk”.


Paweł Pierściński, zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców polskiej fotografii. Zmarły niemal półtora roku temu artysta jest współtwórcą „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Jego pejzaże stanowią dla wielu fotografów inspirację w poszukiwaniu swojej wizji fotografii krajobrazowej.
Pierściński fotografią zainteresował się na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Był członkiem ZPAF, a wszyscy zapamiętają go jako wybitnego fotografa krajobrazu oraz współtwórcę Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. To kierunek w fotografii artystyczne, preferujący szerokie i proste spojrzenia na krajobraz oraz analizę jego struktury.
Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Ale nie tylko, bo zajmował się również dokumentowaniem wydarzeń związanych z przemijającym czasem, np. fotografią społeczną i związaną z przemysłem regionu. Fotografował także akty i zajmował się fotografią abstrakcyjną. Nieustająco odnajdywał w fotografii nowe inspiracje. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych.

alt

A skoro o albumie mowa to wydana pozycja stanowi prezentację niewielkiej części twórczości Pawła Pierścińskiego, który pozostawił po sobie nie tylko zdjęcia ale także ogromną spuściznę tekstów traktujących o istocie fotografii, recenzji czy wstępów do katalogów. To ledwie fragment jego bogatego archiwum fotograficznego, uratowanego przed zniszczeniem i będącego w posiadaniu kieleckiej placówki. To ponad 200 stron zdjęć oraz tekstów w języku polskim i angielskim.

alt

Album zatytułowany „Paweł Pierściński – Fotografia” można zakupić w Biurze Wystaw Artystycznych, przy ul. Kapitulnej 2 w Kielcach. Został wydany przez BWA przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego „Sztuki wizualne”, z którego dofinansowano projekt zatytułowany „Paweł Pierściński (1938 – 2017). Otworzyć zamknięte”. Prezentacja albumu nastąpi 21 grudnia o godzinie 18.

alt

alt


Poprawiony ( niedziela, 20 stycznia 2019 10:55 )