Zagrają w hołdzie Milesowi …
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 19 sierpnia 2018 09:49    PDF Drukuj Email

Trwają przygotowanie do kolejnej edycji jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych tegorocznej jesieni w Kielcach. Chodzi o „Memorial to Miles” czyli Targi Kielce Jazz Festiwal. W programie festiwalu znalazły się koncerty m.in. tria Możdżer/Danielsson/Fresco, legendarnej grupy „Osjan” i Michała Urbaniaka.


Niezwykle ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja Memorial to Miles czyli Targi Kielce Jazz Festiwal. Na małej i dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury miłośnicy muzyki improwizowanej będą mogli usłyszeć wiele wspaniałych dźwięków czy fraz w wykonaniu znakomitych wykonawców. Pojawią się nie tylko artyści reprezentujący krajową scenę muzyczną, ale także goście z zagranicy.
Podczas pierwszego, czwartkowego dnia festiwalu, zagrają dla nas na Małej Scenie:
19.00 Kuba Kowalski Quartet
Kuba Kowalski Quartet powstał jesienią 2017 roku, z inicjatywy Jakuba Kowalskiego – trębacza, ucznia kieleckiej szkoły muzycznej. Zespół tworzą, choć na swój młody wiek, doświadczeni i profesjonalni muzycy, którzy współpracowali już z największymi muzykami w Polsce. Zespół gra standardy muzyki jazzowej takich twórców jak np.: Miles Davis, Herbie Hancock, John Coltrane, Chris Botti. Chętnie sięga również po własne kompozycje. Muzykom grającym w zespole zależy na klasycznym brzmieniu kwartetu jazzowego, czyli powrót do tzw. „korzeni” – zespoły Milesa Davisa czy Charliego Parkera. Zespół tworzą: Kuba Kowalski – trąbka Anna Pawłowska – kontrabas, gitara basowa Przemysław Stefańczyk – fortepian Kuba Mazur – perkusja
Drugiego dnia festiwalu, w piątek, na Dużej Scenie wystąpią:
20.00 Możdżer / Danielsson / Fresco
„Leszek Możdżer wespół ze szwedzkim basistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i perkusistą z Izraela Zoharem Fresco stworzył trio – Dream Team. Skład Możdżera brzmi rzeczywiście jak marzenie – lekko, dynamicznie, czasem refleksyjnie. I jak w dobrej poezji – wyobraźnia nie kłóci się tu z dyscypliną, a wizyjność podaje rękę intelektualizmowi.” Mirosław Pęczak
Trio ma na koncie 3 studyjne albumy, pierwszy „The Time” z tytułem Diamentowej Płyty, pozostałe dwa albumy „Between us and the light” oraz „Polska” osiągnęły już status Podwójnej Platyny.
Po koncercie organizatorzy zapraszają na Jam Session w restauracji Siedem Pokoi (podobnie w sobotę).

W programie soboty znalazły się dwa koncerty:
18.00 Oleś Brothers & Antoni Gralak – PRIMITIVO
Oleś Brothers & Antoni Gralak to formacja powstała ze zderzenia trzech ważnych osobowości dla polskiego jazzu – improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Artyści znani z niekonwencjonalnego podejścia do jazzu tworzą muzykę przepełnioną oryginalnością i autorską wizją. We wspólnym projekcie PRIMITIVO szukają odpowiedzi na pytanie, jak brzmiałaby muzyka u swego zarania. Eksplorując terytorium dźwięków pierwotnych z całego świata, nie ograniczają się jednak do odgrywania skrupulatnie odnalezionej muzyki, ale przenoszą ją do czasów współczesnych, odnajdując w niej zagubione ogniwo kanonu improwizacji.
20.00 Tom Ibarra Group
Gitarzysta Tom Ibarra urodził się w październiku 1999 roku, a zdążył dzielić się już sceną z Marcusem Millerem, Richardem Boną czy Didierem Lockwoodem. Komponuje, inspirując się fuzją jazzu, rocka i funku. Na przestrzenni ostatnich lat wygrywał międzynarodowe konkursy oraz został okrzyknięty wschodzącą nadzieją europejskiego jazzu. Swoje umiejętności prezentował na największych festiwalach Europy Zachodniej. W styczniu 2018 roku ukazała się jego druga płyta, „Sparkling”.
Skład zespołu: Tom Ibarra (gitara), Jeff Mercadié (saksofon), Auxane Cartigny (klawisze), Pierre Lucbert (perkusja) oraz Antoine Vidal (bass)

alt


Wreszcie niedziela to:
17.00 Osjan (Ostaszewski/Waglewski/Kurtis/Nowakowski)
Legendarny zespół, utworzony w 1971 w Krakowie przez Jacka Ostaszewskiego, Marka Jackowskiego i Tomasza Hołuja . W szeregach grupy gościli wybitni polscy instrumentaliści, co przełożyło się na potężną dyskografię zespołu. W grze zespołu Osjan obecna jest niemalże cała światowa kultura muzyczna – brzmienia i frazy inspirowane muzyką indyjską przeplatają się z folklorem afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim, a duszne, transowe fragmenty, przywodzące na myśl misteria południowoamerykańskich Indian, zderzają się z muzyką klasyczną i jazzem.
19.00 Michał Urbaniak – Miles of Blue
Michał Urbaniak jest jedną z największych gwiazd jazzu. Skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów.
Od 1973 mieszkał w Nowym Jorku. Michał Urbaniak stał się światowej sławy gwiazdą jazzu po tym, jak skorzystał z zaproszenia samego Milesa Davisa, byu nagrać partie na album “TUTU”. Wielokrotnie otrzymał i dał wiele zaproszeń do współpracy z takimi sławnymi mistrzami jazzu jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lennie White, Alphonze Mouzon.
Jest twórcą, liderem, kompozytorem i aranżerem własnych projektów: “Jazz Legends”, “Fusion”, “Urbanator”, “UrbSymphony”. Michał Urbaniak występował kilkakrotnie w Carnegie Hall oraz w wielu znanych światowych i nowojorskich klubach jazzowych takich jak Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil. Otrzymał nagrody, był laureatem wielu zagranicznych plebiscytów, a w 1992 r. Jego nazwisko znalazło się na pierwszym miejscu w prestiżowym magazynie jazzowym “Down Beat” w 5 kategoriach wśród największych gwiazd jazzu. Nagrał ponad 60 albumów.
Tak więc festiwal zapowiada się niezwykle smakowicie!

Poprawiony ( sobota, 22 września 2018 13:08 )