Miłośnicy organów Hammonda zjechali do Kielc
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 30 kwietnia 2018 19:33    PDF Drukuj Email

altWystawa prac wykonanych techniką grafiki komputerowej, warsztaty muzyczne i przede wszystkim koncerty – tak w skrócie wyglądał program zorganizowanego w Kielcach Organ Jazz Festiwal, który w stolicy regionu świętokrzyskiego zgromadził miłośników organów Hammonda z całej Europy. Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Laurensa Hammonda i Chicago Organ Music Club.


Przez weekend w Kielcach rozbrzmiewały dźwięki organów Hammonda, za sprawą Organ Jazz Festiwal, odbywającego się w ramach XXXI International Hammond Meeting. Wydarzenie rozpoczęło się w Muzeum Laurensa Hammonda od wernisażu wystawy grafiki komputerowej autorstwa Pietro Turco. Ten włoski artysta, będący nie tylko plastykiem, ale też muzykiem zakochanym w wynalazku Laurensa Hammonda, to właśnie organy wziął sobie na warsztat. Stąd wiele ciekawych prac a jedną była kopia tej, która zdobi ścianę w jednym z prestiżowych muzeów jazzu w Nowym Jorku. Jak stwierdził w rozmowie z niżej podpisanym organy Hammonda są jego miłością od lat i za ich sprawą muzykuje. Dlatego właśnie ten instrument stał się inspiracją plastycznych dokonań. Dodać należy, że wiele tych prac z fotograficzną precyzją i dokładnością odzwierciedlają muzyczny świat autora. Powstają nie tylko dzięki wykorzystaniu techniki komputerowej, ale też w oparciu o autorską metodę wielokrotnego nakładania warstw druku. Warto wystawę obejrzeć, bo prace są naprawdę ciekawe. Sama ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 30 maja br. w gmachu muzeum przy ulicy Kościuszki.

alt

alt

alt

Wieczorem w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się muzyczna inauguracja festiwalu. W pierwszej jej odsłonie wystąpił Gary Hammond Trio czyli kieleccy muzycy wywodzący się ze środowiska absolwentów IV LO (dla których liderem był grający na Hammondzie Jacek Klesyk).

alt

alt

Po krótkiej technicznej przerwie zaprezentowało się trio w składzie: znakomity i niewątpliwie należący do najwybitniejszych „hammondzistów” w Polsce Paweł Serafiński (organy Hammonda), dwukrotnie nominowany do Grammy Frank Parker (perkusja) oraz trębacz i kompozytor Piotr Krzemiński. A ze sceny popłynęły dźwięki kompozycja zarówno Serafińskiego, jak i Krzemińskiego.

alt

alt

Sobotni wieczór czyli kolejny koncert to występ Yarosh Organ trio. To niezwykłe połączenie wrażliwości trzech doskonałych muzyków: Przemysława Jarosza lidera grupy grającego na perkusji, saksofonisty Tomasza Pruchnickiego oraz zaliczanego przez krytyków do najwybitniejszych wirtuozów organów Hammonda młodego pokolenia Kajetana Galasa. Kielecka publiczność miała ogromną okazję usłyszeć premierowe kompozycje z przygotowywanej płyty, która na rynku ukaże się latem br.

alt

A na finał wystąpili muzycy z Włoch czyli organista Alberto Marsico, któremu na perkusji towarzyszył Alessandro Minneto. W ich interpretacji usłyszeliśmy kompozycje zaliczane do klasyki gatunków takich jak np. blues, muzyka filmowa (m.in. kompozycje Ennio Morricone), soulu czy wreszcie r&b, a także kompozycje autorstwa samego Alberto Marsico.

alt

Warto na koniec dodać, że obok wspomnianych wydarzeń częścią festiwalu były też warsztaty, które w Chicago Organ Music Club poprowadzili dla organistów Paweł Serafiński i Kajetan Galas, a dla perkusistów Frank Parker.
Organizatorami festiwalu byli Muzeum Laurensa Hammonda i Chicago Organ Music Club, a wsparcia udzielili Hammond Europe i Hammond Polska.

alt


Poprawiony ( wtorek, 01 maja 2018 20:19 )