Uhonorowali twórcę Kieleckiej szkoły Krajobrazu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 12 stycznia 2018 16:21    PDF Drukuj Email

altW Alei Sław XX wieku znajdującej się na Skwerze Harcerskim im. Szarych Szeregów w Kielcach odsłonięte zostało popiersie Pawła Pierścińskiego, twórcy Kieleckiej Szkoły Fotografii. Autorem rzeźby jest kielecki artysta Sławomir Micek.

Paweł Pierściński urodził się w Kielcach. Był fotografem, publicystą, krytykiem i teoretykiem fotografii, działaczem społecznym, organizatorem ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarzem ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktorem i współautorem między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca, organizator i animator pracy kierunku artystycznego pod nazwą KIELECKA SZKOŁA KRAJOBRAZU. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy – 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce.

alt

Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i zagranicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych: w kolekcji BWA w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej – zdjęcia można zobaczyć na stworzonej przez muzeum stronie internetowej oraz m.in. we Francuskim Muzeum Fotografii w Bievres, w Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Za twórczość fotograficzną, oraz za społeczną działalność organizacyjną, Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, między innymi: Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę „Gloria Artis” oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie: AFIAP, EFIAP, i EsFIAP. Hasła imienne „Paweł Pierściński” znajdują się, między innymi, w Międzynarodowych Encyklopediach Fotografów oraz w Międzynarodowych Słownikach Biograficznych (czytamy o Pierścińskim na stronie BWA w Kielcach)..

alt

25 maja ubiegłego roku przypadała 80 rocznica jego urodzin, a jednym z upominków przygotowywanych z tej okazji przez przyjaciół i całe kieleckie środowisko artystów, było właśnie popiersie jubilata. Artysta jednak nie doczekał tego momentu, choć widział projekt rzeźby. Był z niego bardzo zadowolony, o czym zakomunikował jej autorowi za pośrednictwem Stanisławy Zacharko – Łagowskiej, dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, sam artysta.
- Miałam okazję sfotografować projekt w pracowni Sławka i przedstawić go Pawłowi. Projekt rzeźby bardzo mu się spodobał, choć niestety nie doczekał odsłonięcia popiersia podkreśliła S. Zacharko – Łagowska.
Pomysł ustawienia popiersia w Alei Sław XX wieku nie pojawił się od razu. Początkowo nikt nie myślał o tym, że rzeźba gdziekolwiek stanie, bo popiersie miało być po prostu prezentem. Jednak sam fotografik stwierdził, zwracając się do swoich przyjaciół, że (...)"Może mi gdzieś ustawicie to popiersie na moje 80 urodziny". Artysta tego niestety nie doczekał. Zmarł 22 maja, na trzy dni przed swoim jubileuszem. A popiersie ustawiono kilka miesięcy później właśnie w Alei Sław XX wieku, nieopodal skweru im. Szarych Szeregów. Oficjalne jego odsłonięcie miało miejsce w piątkowy wieczór.
Wykonanie popiersia trwało około sześciu tygodni, a koszt całości zamknął się kwotą niemal 14 tys. złotych. W maju br. planowane jest ustawienie obok popiersia tablicy z nazwiskami członków kieleckiej szkoły krajobrazu, której Paweł Pierściński był współtwórcą.

Poprawiony ( sobota, 13 stycznia 2018 16:31 )