Wystawy, które musisz obejrzeć
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 13 grudnia 2017 23:59    PDF Drukuj Email

altW Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach obejrzeć możemy trzy wystawy rzeźby, instalacji oraz fotografii i makrofotografii. Prezentowane prace wyszły spod reki Patrycji Piwosz, Tomasza Jędrzejewskiego, Jerzego Jędrychowskiego oraz Krzysztofa Millera.

W swoich artystycznych poszukiwaniach skupia się na człowieku, jego miejscu i kondycji we współczesnym świecie. Interesują ją relacje między ciałem i duszą. Przy realizacji swoich wizji posiłkuje się często materiałami ponownie wykorzystywanymi. Tak o twórczości Patrycji Piwosz, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, czytamy we wstępie do katalogu wystawy. A sama ekspozycja nieco szokuje, pokazując nie tyle brzydotę ludzkiego ciała, co jego defekty spowodowane zmianami chorobowymi.

alt

alt

Rzeźby Tomasza Jędrzejewskiego wydają się być niemal perfekcyjne. Ich budulcem są metal (głównie aluminium), żywica epoksydowa czy wreszcie gips. Dominuje biel i naturalna barwa metalu. Nasuwa się wniosek, że niektóre z kompozycji przestrzennych można przyrównać do elementów scenografii rodem z filmów s-f.

alt

Makrofotografia autorstwa Jerzego Jędrychowskiego to prezentacja tego, co kryje Ziemia. Struktury geologiczne, minerałów czy wreszcie skał zachwycają kształtami oraz nawiązaniami do elementów krajobrazu (przede wszystkim górskiego lub wysokogórskiego). Prezentowane zdjęcia mają walor edukacyjny i zachęcają wielu niezdecydowanych do zainteresowania się geologią.

alt

alt

Wreszcie w Galerii Dolnej podziwiać można znakomite fotografie wojenne autorstwa  Krzysztofa Millera, fotoreportera przez lata związanego z „Gazetą Wyborczą”. To niekwestionowany mistrz gatunku, którego prace na trwale zapisały się w kanonie fotografii. Był świadkiem przewrotów i operacji wojskowych, zmian ustrojowych i in. Fotografował też zwykłych ludzi, a jego fotorelacje z Polski dokumentują okres przełomu ustrojowego. Jego prace dają wiele do myślenia.

alt

alt

Wszystkie wystawy oglądać można do 5 stycznia. Serdecznie zapraszam!

alt


Poprawiony ( sobota, 16 grudnia 2017 14:35 )