„Ciała (nie) obce”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 10 listopada 2017 23:16    PDF Drukuj Email

Taki tytuł nosi wystawa prac Agnieszki Kotarby, którą można już oglądać w galerii hotelu Bristol **** Art & Medical SPA w Busku – Zdroju. Ta wystawa to jedna z nagród tegorocznego Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie 2017”, której fundatorem był m.in. buski hotel. Wernisaż wystawy odbył się późnym wieczorem i zgromadził wielu gości, miłośników sztuk plastycznych.

Kilkanaście praca autorstwa Agnieszki Kotarby powstałych w latach 2014 – 2017 oglądać można już w Busku – Zdroju. Piątkowego wieczoru w tamtejszym kurorcie, w Bristol **** Art & Medical SPA, pojawiło się liczne grono miłośników sztuk plastycznych, by uczestniczyć w wernisażu wystawy tej młodej artystki. Wśród gości wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli miejscowej elity, środowiska artystycznego i placówek edukacyjnych, mecenasów sztuki oraz licznego grona najbliższych artystki. Wszystkich przywitał Tomasz Tworek z Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki, będącej współorganizatorem wystawy, a kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych, organizatora konkursu „Przedwiośnie” reprezentowała Tamara Maj.

alt

Kilka słów o dziełach sztuki i wprowadzenia w klimat swojej twórczości dokonała artystka. Warto przypomnieć, że Agnieszka Kotarba jest kielczanką z urodzenia, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych ze specjalnością ceramika artystyczna. Swoją przygodę z szeroko pojętym tematem tkaniny artystycznej rozpoczęła w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2015 r. absolwentka kierunku edukacja artystyczna na wspomnianej uczelni. W tym samym roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Jej „szyte obrazy”, jak nazywa wykorzystywaną technikę, są przykładem sztuki haptycznej. Można się o tym przekonać odwiedzając galerię i z pracami się zapoznać.

alt

A skoro o nich mowa to tematem przewodnim w twórczości A. Kotarby jest m.in. kobiecość, dotykająca nie tylko samej seksualności czy relacji męsko – damskich.

alt

Obrazy były też przyczynkiem do krótkiego wykładu naukowego z dziedziny medycyny, który wywołał obecny na wernisażu jeden z bardziej znanych buskich lekarzy specjalistów rehabilitacji leczniczej i ortopedii.

alt

Poza tym artystka miała okazję nieco przybliżyć swój warsztat i określić inspirację dla swoich dzieł, a w dyskusjach kuluarowych wyjaśniać zawiłości sztuki.
Wystawa prac autorstwa Agnieszki Kotarby „Ciała (nie) obce” będzie prezentowana w Bristol **** Art & Medical SPA w Busku – Zdroju do 10 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

alt

Poprawiony ( niedziela, 12 listopada 2017 08:33 )