Adam Makowicz wystąpił w Kielcach
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 04 listopada 2017 06:36    PDF Drukuj Email

Światowej sławy pianista jazzowy Adam Makowicz zagrał w Pałacyku Zielińskiego. Jego recital odbył się w ramach organizowanych tam od lat Zaduszek Jazzowych. Obok kompozycji Makowicza usłyszeliśmy także utwory m.in. Gershwina i Portera.


To była niezwykła gratka dla wszystkich melomanów, nie tylko tych zakochanych w jazzowych frazach, układach harmonicznych czy rytmicznych. W programie tegorocznych Zaduszek Jazzowych organizowanych w Pałacyku Zielińskiego pojawił się bowiem recital znakomitego muzyka, wirtuoza fortepianu – Adama Makowicza.

alt

Artysta urodził się na Zaolziu, a nauki dźwięku, harmonii i rytmu pobierał w Szkole Muzycznej w Rybniku. W latach 60. XX wieku rozpoczął karierę współpracując z innymi wybitnościami sceny jazzowej w Polsce: Kurylewiczem, Stańką, Ptaszynem Wróblewskim czy Urszulą Dudziak. Przez lata mieszkał i koncertował w Stanach Zjednoczonych AP. Tam też powstało wiele znakomitych płyt sygnowanych przez Makowicza. Od jakiegoś czasu systematycznie możemy go słuchać w Polsce (występował kilka lat temu m.in. podczas Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju).

alt

W Kielcach miłośnicy jazzowego grania mieli okazję wysłuchać autorskich interpretacji kompozycji Cole Portera, Irvina Berlina, George’a Gershwina czy wreszcie słynnej „Karawany” Juana Tizola (niesłusznie przypisywanej Ellingtonowi). Nie zabrakło także kompozycji samego Makowicza (zatytułowanych „Nr 10 i 11”).
Po koncercie artysta składał autografy na oferowanych do sprzedaży krążkach.

alt

Poprawiony ( czwartek, 09 listopada 2017 06:57 )