Memorial to Miles po raz szesnasty
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 14 września 2017 21:11    PDF Drukuj Email

Targi Kielce i Kieleckie Centrum Kultury zapraszają na kolejną edycję festiwalu jazzowego, którego patronem jest znakomity, nieżyjący już amerykański trębacz Miles Davies. W tym roku wśród gwiazd Memorial to Miles usłyszymy znakomitych muzyków z USA, Izraela, Szwecji i Polski.


Tylko kilka dni dzieli nas od kolejnej edycji prestiżowego muzycznego festiwalu, który na stałe wpisał się w krajobraz Kielc. Mowa o Targi Kielce Jazz Festiwal czyli Memorial to Miles, będącym hołdem składanym temu znakomitemu amerykańskiemu trębaczowi.
W programie trzydniowego festiwalu, trwającego od 29 września do 1 października, każdy meloman znajdzie niewątpliwie coś dla siebie.
Na scenach Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi śmietanka wykonawców z kraju i z zagranicy. Poniżej program festiwalu.

29 września 2017 (Mała Scena) (wstęp wolny, za okazaniem zaproszenia)
18.00 Rafcox Trio
Projekt Rafała Gęborka - świętokrzyskiego trębacza, który nieustannie rozwija odważne odcienie jazzu. Rafcox z założenia naszkicowany jest fuzją jazzu i muzyki elektronicznej. Rafałowi towarzyszą Andrzej Rajski i Paweł Konikiewicz
19.30 Dima Gorelik 3°
Międzynarodowe trio z wrażliwością pełną ethno-jazzowych doświadczeń. Występujący w roli lidera Dima Gorelik jest izraelskim gitarzystą i kompozytorem, który współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Wojciechem Waglewskim czy Zbigniewem Namysłowskim. W skład zespołu wchodzą również: wschodząca gwiazda perkusji, Shachar Elnatan oraz Franciszek Pospieszalski na kontrabasie.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie jam session w Restauracji Siedem Pokoi - Franciszek Pospieszalski Sextet (początek godzina 21.00).

30 września (Duża Scena)
18.00 Tribute to Andrzej Przybielski
Projekt powołany z inicjatywy Macieja Fortuny, dedykowany zmarłemu w 2011 roku Andrzejowi Przybielskiemu. Niecodzienne spotkanie sześciu trębaczy oraz sekcji rytmicznej, która towarzyszyła Przybielskiemu przez lwią część jego kariery muzycznej. W skład zespołu wchodzą: Marcin Gawdzis, Wojciech Jachna, Jerzy Małek, Tomasz Kudyk, Piotr Schmidt, Maurycy Wojciński, Jakub Kujawa, Grzegorz Nadolny oraz Grzegorz Daroń
20.00 Wojtek Mazolewski Quintet
Kwintet najbardziej wziętego obecnie polskiego jazzmana. Jego muzyczne działania dały początek boomu polskiej muzyki jazzowej na początku XXI wieku, a niekonwencjonalna, jak na warunki sceny rodzimego jazzu aktywność, wpłynęła na nową lokalizację tego gatunku muzycznego w świadomości słuchaczy.

alt

1 października (Duża Scena)
18.00 Ulf Wakenius Trio
Trio szwedzkiego wirtuoza gitary, mającego na koncie dziesięcioletni staż w zespole legendarnego Oscara Petersona. Podstawowy zawodnik wytworni ACT zdobył uznanie zarówno dzięki autorskim kompozycjom, jak i współpracy z innymi znakomitościami światowej sceny jazzu. Lista nazwisk, z którymi współpracował jest imponująca: Ray Brown, John Scofield, Max Roach, Herbie Hancock, JackDeJohnette, Pat Metheny, Joe Henderson, Michael Brecker, a nawet ... Clint Eastwood. Gitarzystę uzupełniają Leonardo Corradi na organach Hammonda oraz Tony Match na perkusji.
20.00 China Moses
China Moses - urodzona w Los Angeles, dorastała w Paryżu. Talent odziedziczyła po Mamie, światowej klasy Artystce, Dee Dee Bridgewater. Na przestrzenni dwudziestoletniej kariery dorobiła się kilku entuzjastycznie przyjętych albumów oraz olbrzymich koncertowych doświadczeń. Była też modelką oraz prezenterką francuskiej redakcji MTv. Znana jest rownież z zaangażowania społecznego. W 2009 roku wydała "This One's for Dinah", składając hołd Dinie Washingtonie. Album wydała Blue Note Records, co pozwoliło Moses wejść na dobre w jazzową krainę. Jej ostatni album "Nightintales" nasączony jest najwyższej próby jazzową wokalistyką oraz świetnymi aranżacjami. Artystce towarzyszyć będą: Luigi Grasso (sax + keys), Joe Armon Jones ( piano), Marijus Aleksa (drums), Neil Charles (bass)

W tym roku festiwal jest biletowany (bilety w cenie 50 zł - jeden dzień; 80 zł – karnet.

Poprawiony ( piątek, 15 września 2017 11:18 )