Koncertowe lato czas zacząć
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 04 lipca 2017 05:50    PDF Drukuj Email

altElton John, Herbie Hancock, Chris Botti, Branford Marsalis i Kurt Elling a do tego jeszcze muzycy grupy Yes, Electric Light Orchestra oraz cała plejada rodzimych wykonawców (m.in. Voo Voo, Adam Bałdych, Krzysztof Ścierański, Adzik Sendecki) to artyści, których koncerty zapowiada są na najbliższe wakacyjne miesiące.


Rozpoczęły się lub są tuż przed nami duże imprezy festiwalowe, które odbywać się będą na scenach niemal całej Polski.
W Krakowie cykl koncertów w ramach kolejnej edycji Letniego Festiwalu jazzowego rozpoczął występ Ive Mendes. A w bogatym programie znalazły się koncerty takich wykonawców jak np. Branford Marsalis i Kurt Elling (11 lipca), a dzień później znakomitego skrzypka Nigela Kennedy z zespołem (od lat mieszkającego w naszym kraju). Do tego w krakowskich klubach muzycznych usłyszeć będzie można wielu znakomitych artystów z polskimi korzeniami, jak Adam Bałdych, Kuba Płużek z Adzikiem Sendeckim, Dorotę Miśkiewicz z Markiem Napiórkowskim, Krzysztofa Ścierańskiego i wielu innych.

alt

Już w niedzielę 9 lipca na scenie Opery Leśnej w Sopocie wystąpi sir Elton John w ramach światowej trasy Wonderful Crazy Night, promującej ostatni album artysty pod tym samym tytułem. To szczególny i symboliczny rok dla tego wspaniałego muzyka, gdyż wypełniony jest on wieloma rocznicami, związanymi zarówno z jego działalnością artystyczną, jak  i charytatywną. Eltonowi Johnowi będzie towarzyszył zespół świetnych muzyków: perkusista Nigel Olsson, gitarzysta Davey Johnstone, Matt Bissonette na gitarze basowej, John Mahon na instrumentach perkusyjnych oraz Kim Bullard na klawiszach.
Elton John jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki. Na swoim koncie ma 38 złotych oraz 31 platynowych oraz multiplatynowych płyt. Łącznie jego albumy rozeszły się w 250 milionach egzemplarzy. To do niego należy rekord najlepiej sprzedającego się singla wszechczasów, wypuszczonego w 1997 roku w nowej wersji „Candle in the Wind”, który osiągnął wynik 33 milionów egzemplarzy. Elton John jest także autorem muzyki do największych sprzedażowych hitów musicalowych zarówno scenicznych jaki i filmowych, takich jak np. „Billy Elliot”, „Król Lew” czy „Aida”.

alt

W Dolinie Charlotty w czasie organizowanego w dwóch turach (lipcu i sierpniu) Festiwalu Gwiazd Rocka wystąpią m.in. Electric Light Orchestra, Yes oraz Patti Smith.
Zapraszam także do Suwałk na największy w Polsce plenerowy festiwal bluesa. To kilka dni koncertów oraz imprez towarzyszących. W tym roku obok Voo Voo i Martyny Jakubowicz wystąpią m.in. Jan GałachBand, Dżem, Tom Portman Trio z Irlandii, Mike Andersen z Danii, The Original Blues Brothers Band z USA czy wreszcie zespoły z Litwy oraz Francji.

alt

Także maleńki Czchów w Małopolsce szykuje się do kolejnego Baszta Jazz Festiwal. Organizatorzy zadbali o ciekawy i różnorodny program, tak by wszyscy miłośnicy jazzu w tradycyjnym wydaniu znaleźli coś dla siebie. Czekać na nich będą nie tylko wieczorne koncerty m.in. na czchowskim Rynku czy nocne wspólne muzykowanie, ale też atrakcyjne rejsy po Jeziorze Czchowskim z muzykami na pokładzie.
W stolicy rozpoczął się już festiwal Jazz na Starówce, podczas którego wystąpią m.in. Oregon, John Pizzarelli z Danielem Jobimem (wnukiem słynnego Antonio Carlosa), James Carter Quartet czy wreszcie nieco eksperymentalny projekt Grzegorza Turnau, Roberta Kubiszyna i Czarka Kondrata. Tak więc zapowiada się wspaniała muzyczna uczta.
Na początku lipca startuje także kolejna edycja Młyn Jazz Festiwal, w którym wystąpią Herbie Hancock, Chris Botti i Dianne Reeves, John Scofield, Brand New Heavies oraz polscy wykonawcy (m.in. Stanisław Sojka i Marysia Sadowska).
To jedynie wybrane przeze mnie imprezy muzyczne, których w tym roku w całym kraju nie zabraknie. Szukajcie czegoś dla siebie, a na pewno znajdziecie!

Poprawiony ( czwartek, 06 lipca 2017 14:38 )