Kultura
Tegoroczny Memorial to Miles w nowej formule
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 20 sierpnia 2019 07:33    PDF Drukuj Email

Za nieco ponad miesiąc w Kielcach rozpocznie się kolejna edycja festiwalu jazzowego „Memorial to Miles”. W programie wydarzenia znalazły się koncerty znakomitych wykonawców m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, Doroty Miskiewicz czy Atom Street Quartet. Będziemy też świadkiem premiery płyty zatytułowanej „Moniuszko – pragnienia i rozterki”, który zawiera jazzowe aranżacje pieśni Moniuszki z tzw. „śpiewnika domowego”.

Więcej… Poprawiony ( środa, 11 września 2019 05:28 )
 
49. Złota Tarka przeszła do historii
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 14 sierpnia 2019 08:18    PDF Drukuj Email

Przez trzy dni w Iławie odbywała się kolejna edycja festiwalu Złota Tarka Old Jazz Meeting. To była już 49 edycja tego wydarzenia, którego początki wiążą się z Warszawą i tamtejszym klubem „Stodoła”. Na festiwalowej scenie w amfiteatrze im. L. Armstronga usłyszeliśmy i zobaczyliśmy wiele gwiazd światowego formatu.  

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 10 września 2019 18:38 )
 
Jubileuszowa „Baszta” za nami
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 18 lipca 2019 20:18    PDF Drukuj Email

Przez trzy dni Czchów, miasto nad wijącą się wstążką Dunajca, rozbrzmiewał dźwiękami jazzu tradycyjnego. Od 12 do 15 lipca odbyła się bowiem jubileuszowa, dwudziesta już edycja tego festiwalu. Po raz drugi bez jego „spirytus movens”, nieodżałowanego Jacka Mazura.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 08 sierpnia 2019 20:34 )
 
Enrico Rava na początek
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 12 lipca 2019 19:22    PDF Drukuj Email

Koncertem Enrico Rava Special Edition  rozpoczął się  w Warszawie  jubileuszowy 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia.

Jest w czołówce najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 03 sierpnia 2019 19:31 )
 
Preludium zapowiada wrześniowe atrakcje…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 06 lipca 2019 18:31    PDF Drukuj Email

Mike Stern i Łukasz Pawlik z zespołem wystąpili na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Był to kapitalny wstęp do wrześniowego wydarzenia, jakim bez wątpienia jawi się kolejna edycja Memorial to Miles. Ciekawostką był fakt, że muzyków na scenie wsparła zona Mike’a, Leni. Koncert był świetny, a artystom za dźwięki widownia podziękowała oklaskami na stojąco.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 03 sierpnia 2019 18:45 )
 
"Złota Tarka" zabrzmi w Iławie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 24 czerwca 2019 07:46    PDF Drukuj Email

49. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting odbędzie się w Iławie na początku sierpnia. W amfiteatrze miejskim zapowiada się niezwykła uczta muzyczna dla wielu konsumentów Kultury. W tej edycji usłyszymy gwiazdy zarówno polskiej, jak i zagranicznej sceny muzycznej, a organizatorzy zadbali, by każdy znalazł w programie wydarzeń coś dla siebie.
Tegoroczna edycja festiwalu, podobnie jak wszystkie poprzednie, obfitować będzie w gwiazdy polskiej, jak i zagranicznej sceny jazzowej. Na scenie amfiteatru miejskiego im. Louisa Armstronga w Iławie wystąpią m.in. Mili Morena (Kuba), Roby Lakatos (Francja), Chuck Frazier (USA), Zbyszek Namysłowski, Robert Murakowski, Grzech Piotrowski, Jacek Namysłowski, Adam Lemańczyk, Alan Wykpisz, Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Atom String Quartet a także Alchemik Orchestra.
A tak przedstawia się szczegółowy program festiwalu.


Piątek 9 sierpnia
godz. 20:00 KONCERT GALOWY

Leliwa Jazz Band (40- lecie zespołu)
La Pompe de Paris (France)
Lindy Hop Battle - Mili Morena (Kuba)
Zbyszek Namysłowski, Chuc Frazier (USA), Robert Murakowski, Grzech Piotrowski, Jacek Namysłowski, Adam Lemańczyk , Alan Wykpisz, grupa taneczna Swing Out – Michał Oblaciński
Cena biletu: 20 zł

Sobota 10 sierpnia
godz. 20:00 KONCERT ZŁOTA ERA SWINGU

Big Band Fabryka Wełny „Tribute to Glenn Miller”
Mateusz Smoczyński Quartet
Roby Lakatos „Django Reinhardt Tribute feat. Olli Soikkeli”
Dorota Miśkiewicz
Kuba Badach
Sławek Uniatowski
Atom String Quartet
Alchemik Orchestra
Cena biletu: 40 zł
godz. 24:00  BAL JAZZOWY „Szalona Noc Swingu” ( Park Miejski)
Mała Orkiestra Dancingowa – Noam Zylberberg
Wstęp wolny

Niedziela 11 sierpnia 2019
godz.14:00 MSZA JAZZOWA

Iława Gospel Singers
Wstęp wolny
Serdecznie wszystkich na to wydarzenie zapraszamy!

Poprawiony ( piątek, 28 czerwca 2019 13:48 )
 
Jubileuszowa „Baszta” już za kilka tygodni…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 09 czerwca 2019 19:34    PDF Drukuj Email

Od 12 do 14 lipca w Czchowie, pięknym miasteczku położonym nad Dunajcem, odbędzie się kolejna edycja Baszta Jazz Festiwal. Tegoroczna uczta dla wszystkich fanów jazzu tradycyjnego organizowana przez Burmistrza Miasta i Gminy w Czchowie oraz tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji będzie jubileuszowa bo XX. Patronem medialnym tego wydarzenia, jak co roku, będzie m.in. nasz Pozytywny Portal Informacyjny.

Więcej…
 
Warsaw Summer Jazz Days już w lipcu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 maja 2019 11:00    PDF Drukuj Email

Zespół Stanleya Clarka, trio Scotta Hendersona czy wreszcie znakomity saksofonista Kenny Garrett z kwintetem to tylko niektórzy wykonawcy kolejnej edycji organizowanego przez Impresariat Adamiak Jazz Letniego Festiwalu w Warszawie.

Więcej…
 
„Spektakl Sezonu – teatr jeszcze bliżej”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 22 maja 2019 10:07    PDF Drukuj Email

Od 1 do 30 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza trwać będzie plebiscyt publiczności na najlepszy „Spektakl Sezonu”. Przypominamy, że głosy oddawać można na jedno z dziesięciu zaprezentowanych przedstawień.

Więcej… Poprawiony ( środa, 05 czerwca 2019 10:13 )
 
Łukasz Pawlik z zespołem i Mike Stern to tylko preludium…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 10 maja 2019 13:19    PDF Drukuj Email

To wydarzenie zapowiada się niezwykle smakowicie dla wszystkich miłośników jazzowego frazowania. Na cenie Kieleckiego Centrum Kultury zapowiada się niezwykłe muzyczne spotkanie. I to niedługo – 4 lipca. Warto już ten termin sobie zarezerwować.


Wierzymy, że od osiemnastu lat potrafimy poskromić Wasz apetyt na pierwszoligowy jazz podczas festiwalu Memorial To Miles. Często ubolewaliśmy jednak, że robimy to jedynie raz w roku. Pełnoletności festiwalu jest zatem doskonałym pretekstem, by zaostrzyć Wasz głód na kilkanaście tygodni przed właściwym terminem Memorialu. Nie liczcie jednak na skromną przystawkę!
Po raz pierwszy zapraszamy Was na preludium Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival, podczas którego popis umiejętności pokaże legenda gatunku – Mike Stern. Ten absolutnie fenomenalny gitarzysta dzielił sceny z Milesem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku oraz miał spory wpływ na ówczesne brzmienie studyjne Davisa. Mike znany jest z tego, że zawsze znajdzie czas na kooperację z utalentowanymi muzykami z całego świata. Z tej okazji skorzystał m.in. Łukasz Pawlik, który wraz ze swoim kwartetem, współpracują ze Sternem od 2016 roku.
Wiemy, początek lipca sprzyja scenom plenerowym. Biletowany koncert w sali jest zatem ryzykowną próbą. Jeśli jednak nam zaufacie i zdecydujecie się zasiąść w wygodnych fotelach Dużej Sceny KCK 4 lipca, zaoferujemy Wam 20 % zniżkę podczas zakupu karnetu na tegoroczną edycję festiwalu Memorial To Miles, który odbędzie się w ostatni weekend września.  
Szczegóły projektu:
Mike Stern & Łukasz Pawlik Quartet to kolejna odsłona współpracy między Łukaszem Pawlikiem a amerykańską legendą jazzowej gitary, zapoczątkowanej gościnnym udziałem Sterna w nagraniach płyty „Lonely Journey”, wydanej w 2016 roku. Współpraca między muzykami wkrótce po ukazaniu się albumu nabrała nowej dynamiki i z czysto studyjnej interakcji przeniosła się na scenę. W składzie zespołu Łukasza Pawlika na stałe grają muzycy, z którymi również współpracuje w studio: Dawid Główczewski, Cezary Konrad i Paweł Pańta.

alt

Wzbogacenie zespołu o osobowość i charyzmę Mike’a Sterna okazało się strzałem w dziesiątkę, porywając w 2017 roku polską publiczność licznie zgromadzoną na koncertach.
Nowy rozdział współpracy muzyków otwiera udział Sterna w nagraniach kolejnej autorskiej płyty Łukasza zatytułowanej „Long-Distance Connections”. Nagrania nowego materiału miały miejsce na trzech kontynentach: w Europie, USA i Australii. Dzięki możliwości, jakie daje współczesna technologia, możliwym było zgromadzenie na jednym krążku całej plejady gwiazd, których napięte kalendarze koncertowe nie pozwoliłyby na zebranie wszystkich w jednym studio w jednym czasie.
Kanwą dla nowej muzycznej opowieści jest 8 kompozycji Łukasza Pawlika, łączących w sobie elementy różnych stylów muzycznych. Dominuje jazzowa improwizacja, ale znajdziemy też odniesienia do world-music, efekty specjalne, mogące nasuwać skojarzenia z muzyka filmową, dużo elektroniki, ale też i wierność akustycznym ideałom (wykorzystanie wiolonczeli, fortepianu). Mimo kompozycyjnej i aranżacyjnej złożoności skomponowanego materiału, na pierwszy plan wysuwają się osobowości zaproszonych do nagrań muzyków. To oni nadają muzyce ostateczny kształt.
Mike Stern wystąpił na płycie w trzech utworach, które usłyszeć będzie można podczas koncertu. Nie zabraknie także utworów amerykańskiego gitarzysty, takich jak Chromazone, KT i innych.   
Kupując bilet zyskujesz 20% zniżkę na karnet XVIII edycji Memorial To Miles. Szczegóły: Impresariat KCK 41 344-90-54
Tekst ze strony Kieleckiego Centrum Kultury


Poprawiony ( czwartek, 30 maja 2019 13:17 )
 


Strona 1 z 19