Kultura
Prezentuje twórczość Pawła Pierścińskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 14 grudnia 2018 12:06    PDF Drukuj Email

W niezwykle interesujące wydawnictwo będzie można zaopatrzyć się w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. To 200 stronnicowy album prezentujący fotografie autorstwa Pawła Pierścińskiego, nieżyjącego „ojca” „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Dla wielu miłośników fotografii ten album wydany nakładem kieleckiej instytucji to niewątpliwie  „biały kruk”.


Paweł Pierściński, zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców polskiej fotografii. Zmarły niemal półtora roku temu artysta jest współtwórcą „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Jego pejzaże stanowią dla wielu fotografów inspirację w poszukiwaniu swojej wizji fotografii krajobrazowej.
Pierściński fotografią zainteresował się na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Był członkiem ZPAF, a wszyscy zapamiętają go jako wybitnego fotografa krajobrazu oraz współtwórcę Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. To kierunek w fotografii artystyczne, preferujący szerokie i proste spojrzenia na krajobraz oraz analizę jego struktury.
Od kilkudziesięciu lat niezmiennie fotografował piękno pejzażu Ziemi Kieleckiej. Ale nie tylko, bo zajmował się również dokumentowaniem wydarzeń związanych z przemijającym czasem, np. fotografią społeczną i związaną z przemysłem regionu. Fotografował także akty i zajmował się fotografią abstrakcyjną. Nieustająco odnajdywał w fotografii nowe inspiracje. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych.

alt

A skoro o albumie mowa to wydana pozycja stanowi prezentację niewielkiej części twórczości Pawła Pierścińskiego, który pozostawił po sobie nie tylko zdjęcia ale także ogromną spuściznę tekstów traktujących o istocie fotografii, recenzji czy wstępów do katalogów. To ledwie fragment jego bogatego archiwum fotograficznego, uratowanego przed zniszczeniem i będącego w posiadaniu kieleckiej placówki. To ponad 200 stron zdjęć oraz tekstów w języku polskim i angielskim.

alt

Album zatytułowany „Paweł Pierściński – Fotografia” można zakupić w Biurze Wystaw Artystycznych, przy ul. Kapitulnej 2 w Kielcach. Został wydany przez BWA przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego „Sztuki wizualne”, z którego dofinansowano projekt zatytułowany „Paweł Pierściński (1938 – 2017). Otworzyć zamknięte”. Prezentacja albumu nastąpi 21 grudnia o godzinie 18.

alt

alt


Poprawiony ( wtorek, 15 stycznia 2019 12:19 )
 
Miliony dla kieleckiego teatru
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 17 listopada 2018 10:49    PDF Drukuj Email

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zostanie wyremontowany. Podpisana została bowiem umowa na kwotę 21 milionów, dzięki którym zabytkowa siedziba kieleckiej sceny dramatycznej odzyska należny jej blask. Z tej kwoty 13 milionów 166 tysięcy złotych to pomoc unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a 7 milionów to wkład własny samorządu województwa świętokrzyskiego.

Więcej… Poprawiony ( środa, 26 grudnia 2018 13:04 )
 
To był kolorowy festiwal
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 15 września 2018 06:50    PDF Drukuj Email

Orientalny festiwal „Fala Orientu” odbywał się w Kołobrzegu. To jedna z najstarszych, najsłynniejszych i zarazem największych, pełnych orientalnych kolorów imprez tego typu w naszym kraju. Ten festiwal zagościł w kurorcie nad rzeką Parsętą już po raz dwudziesty pierwszy.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 26 października 2018 09:54 )
 
Zagrają w hołdzie Milesowi …
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 19 sierpnia 2018 09:49    PDF Drukuj Email

Trwają przygotowanie do kolejnej edycji jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych tegorocznej jesieni w Kielcach. Chodzi o „Memorial to Miles” czyli Targi Kielce Jazz Festiwal. W programie festiwalu znalazły się koncerty m.in. tria Możdżer/Danielsson/Fresco, legendarnej grupy „Osjan” i Michała Urbaniaka.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 22 września 2018 13:08 )
 
Wystąpią gwiazdy z Brazylii, Węgier i Polski
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 sierpnia 2018 07:12    PDF Drukuj Email

Od czwartku 20 do niedzieli 23 września w Kielcach zorganizowany zostanie Organ Jazz Festiwal czyli międzynarodowe spotkanie wszystkich miłośników organów Hammonda. Organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program, a dominować będą przede wszystkim koncerty muzyków z Brazylii, Węgier i Polski, które zaplanowano w Chicago Organ Music Club i Muzeum Laurensa Hammonda.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 11 września 2018 07:16 )
 
Bracia Zielińscy wystąpią na inaugurację sali koncertowej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 07 sierpnia 2018 11:43    PDF Drukuj Email

Pierwszego września w Muzeum Laurensa Hammonda oficjalnie nastąpi otwarcie sali koncertowej. Z tej okazji planowany jest koncert, w którym wystąpią znakomici muzycy, liderzy grupy „Skaldowie”, bracia Andrzej i Jacek Zielińscy.Zakończyły się prace przy realizacji ważnego z punktu widzenia Muzeum Laurensa Hammonda przedsięwzięcia. Chodzi o aranżację przestrzeni pod salę koncertową na około 70 miejsc. Powstała scena, zamontowana została specjalna belka na oświetlenie, pulpit sterujący i specjalistyczne nagłośnienie. Dla dobrego odsłuchu sala została też wytłumiona (położono m.in. specjalną wykładzinę dywanową).
Obok sali przygotowano garderobę dla artystów oraz sporych rozmiarów zaplecze gastronomiczne w postaci kawiarenki z barkiem i częścią sanitarną.
Uroczyste otwarcie przestrzeni koncertowej, które planowane jest na sobotę 1 września, uświetni koncert jednego z najbardziej znanych polskich hammondzistów, Andrzeja Zielińskiego któremu towarzyszyć będzie brat Jacek.

alt

Początek koncertu zaplanowano na godzinę 17.


Poprawiony ( czwartek, 30 sierpnia 2018 11:52 )
 
Groborz&Cronies, Edwards i Makowicz na finał 23.Summer Jazz Festival Kraków
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 26 lipca 2018 11:22    PDF Drukuj Email

alt4 sierpnia na Koncercie Finałowym na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami muzycy złożą hołd wielkiemu saksofoniście Januszowi Muniakowi, który zmarł ponad 2 lata temu. W pierwszej części wystąpi Orchestra Dedicated – Groborz & Cronies, czyli mały big band znakomitych muzyków pod wodzą legendarnego pianisty Wojciecha Groborza.

Więcej… Poprawiony ( środa, 01 sierpnia 2018 11:29 )
 
Jazz pod Basztą rozbrzmiewał po raz dziewiętnasty
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 17 lipca 2018 11:35    PDF Drukuj Email

Po raz dziewiętnasty jazz tradycyjny rozbrzmiewał nieopodal słynnej czchowskiej baszty. Tegoroczna edycja, odbywająca się w dniach 13 - 15 lipca, dedykowana była pamięci Jacka Mazura, znakomitego muzyka i dyrektora artystycznego imprezy, który kilka wcześniej zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 28 lipca 2018 11:45 )
 
To był pożegnalny koncert „Deep Purple”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 02 lipca 2018 23:26    PDF Drukuj Email

Znane i lubiane przeboje z kilku okresów istnienia zespołu, a także utwory Chopina i „Mazurek Dąbrowskiego” usłyszeli wszyscy ci, którzy uczestniczyli w niedzielnym koncercie „Deep Purple” w Krakowie. Był to koncert w ramach trasy „The Long Goodbye Tour”, którą muzycy żegnają się ze sceną i miłośnikami ich talentu.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 08 lipca 2018 08:50 )
 
„Przedwiośnie” po raz 41
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 23 czerwca 2018 16:37    PDF Drukuj Email

W kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy „Kolaży” Justyny Kędziory oraz wystawy pokonkursowej 41 edycji „Przedwiośnia”, połączonej z uroczystym wręczeniem nagród laureatom Interdyscyplinarnego Konkursu Plastyki Województwa Świętokrzyskiego. Wszystkie ekspozycje będzie można oglądać do 27 lipca 2018 r.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 24 czerwca 2018 17:03 )
 


Strona 1 z 17