Kazimierza Wielka bliżej uzdrowiska
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 15 grudnia 2019 13:57    PDF Drukuj Email

Otwarty basen z wodą siarczkową zostanie wybudowany koło istniejącej krytej pływalni „Wodny Raj” w Kazimierzy Wielkiej (świętokrzyskie). Jego koszt wyniesie blisko 6 mln złotych i w znacznej części projekt ten otrzyma wsparcie finansowe z kasy Unii Europejskiej.Kolejne miasto może dołączyć do nieco elitarnego grona miejscowości uzdrowiskowych. O taki status walczy dziś Kazimierza Wielka, w okolicy której znaleziono bogate źródła wód siarczkowych.

Dzięki zaplanowanym inwestycjom realizowanym wspólnie przez kazimierskie starostwo oraz tamtejszy urząd miasta i gminy, przede wszystkim mieszkańcy, ale też i goście z sąsiednich terenów (np. Proszowic czy nawet Krakowa), otrzymają m.in. dwie niecki otwartych basenów mineralnych z termalnymi wodami siarczkowymi.

Baseny, w których przez cały rok będzie można zażywać kąpieli powstana przy istniejącej krytej pływali „Wodny Raj”. Woda czerpana będzie z ujęcia zlokalizowanego w pobliskich Cudzynowicach i specjalnym rurociągiem o długości około 4 kilometrów dostarczona zostanie do przepompowni w Kazimierzy Wielkiej, skąd dalej do obiektów basenowych. Temperatura wody w basenie, po schłodzeniu, wynosić będzie ok. 28 stopni Celsjusza.


alt


W nowym obiekcie obok basenów termalnych przewidziano m.in. strefę relaksu z leżakami, grotę solną oraz jodową. Wokół obiektu powstanie też duży parking oraz niezbędna infrastruktura towarzysząca. Planowana jest też budowa geotermalnej ciepłowni.

Zgodnie z projektem koszt inwestycji zamknąć się ma w kwocie około 6 milionów złotych, a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2020 roku.


alt


Wizualizacje pochodzą z UMiG w Kazimierzy Wielkiej

Poprawiony ( poniedziałek, 06 stycznia 2020 14:02 )