Buska inicjatywa ma już blisko 12 lat…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 04 lutego 2020 14:43    PDF Drukuj Email

Od stycznia 2008 w Busku - Zdroju, w strefie sanatoryjnej, wybitni artyści scen polskich czy inne znane osoby posadzili kilkadziesiąt drzew w tzw. Alei Drzew Wysokich. Wśród tych osób znaleźli się m.in. pianistka i pedagog Barbara Hesse - Bukowska, światowej sławy tenor Wiesław Ochman, muzykolog i zarazem wybitny znawca opery Bogusław Kaczyński i wielu innych. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Leszek Gadawski, prezes Towarzystwa Miłośników Buska - Zdroju.Blisko 30 drzew w Parku Zdrojowym, nieopodal sanatoriów „Włókniarz” i „Rafał”, w tzw. Alei Drzew Wysokich zostało posadzonych przez wybitne osobowości kina, telewizji, estrady, sceny operowej czy inne postaci życia publicznego, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

To realizacja pomysłu, który wiele lat temu „zakiełkował” w głowie Leszka Gadawskiego, prezesa Towarzystwa Miłośników Buska - Zdroju. To on namówił przebywające w tym ponidziańskim kurorcie znane postacie, by zasadziły drzewo będące nie tylko pamiątką ich bytności w Busku - Zdroju, ale też świadectwem troski o środowisko naturalne.


alt


Pierwszym, który chwycił za szpadel był Prymas Polski, kardynał Józef Glemp (zasadził buka czerwonego). Potem swoje „pamiątki” na trwale pozostawili: wybitna śpiewaczka operowa i propagatorka twórczości Moniuszki Maria Fołtyn (sosna Maria), muzykolog Bogusław Kaczyński (buk Bogusław), wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki (dąb szypułkowy Krzysztof), aktorka Alina Janowska (robinia Alinka), aktor i pieśniarz Michał Bajor (zasadził głóg, który nazwał Neronem) i wielu innych, w tym pianiści z Japonii, Litwy czy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W sumie po ponad 12 latach istnienia projektu zainicjowanego 2 stycznia 2008 roku w tej części Parku Zdrojowego posadzonych zostało blisko 30 drzew.


alt


Zapytacie czy będą następne? Zapewne tak, ale kto dostąpi zaszczytu posadzenia swojej rośliny Towarzystwo Miłośników Buska - Zdroju informować będzie zapewne na bieżąco!

Poprawiony ( niedziela, 01 marca 2020 14:48 )