Technologia 3D w Szpitalu "Górka"
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 24 września 2018 09:09    PDF Drukuj Email

Lekarze ze Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego „Górka” w Busku-Zdroju przeprowadzili operację wszczepienia tytanowej protezy, która została wydrukowana w technice 3D.Pierwsza tak zaawansowana operacja w regionie przebiegła pod kierunkiem Sławomira Marcinkowskiego - Ordynatora Oddziału Ortopedii dla Dorosłych Szpitala GÓRKA, który krótko opowiedział o jej przebiegu:
- Do naszego szpitala zgłosiła się Pacjentka po przebytej protezoplastyce stawu biodrowego, która skarżyła się na silne dolegliwości bólowe. Badania obrazowe wykazały duże ubytki kostne, które nie pozwalają na wszczepienie dostępnych na rynku standardowych implantów. Jedynym ratunkiem był tzw. implant personalizowany czyli zaprojektowany specjalnie dla chorej. Wykonaniem zamówienia zajęła się jedna z amerykańskich firm współpracujących z naszym szpitalem. Implant w całości wyprodukowany został w technologii 3D, przy zastosowaniu drukarki laserowej. Było to jedyne rozwiązanie pozwalające uniknąć pacjentce spędzenia reszty życia na wózku inwalidzki. W chwili obecnej pacjentka przebywa na rehabilitacji. Dobrany został dla Niej indywidualny program usprawniania ruchowego. Rehabilitacja przebiega zgodnie z planem, Pacjentka praktycznie z dnia nadzień zyskuje coraz większą autonomię funkcjonowania.

alt

Metoda druku 3D jest techniką, w której implanty wytwarza się przez osadzanie sproszkowanego metalu (najczęściej tytanu), warstwa po warstwie, bezpośrednio z tzw. drukarki zgodnie z projektem komputerowym. Metoda ta, określana jako przyszłość medycyny, cechuje się wysoką personalizacją powstających elementów, co oznacza, że są one wręcz idealnie dobrane dla konkretnej osoby. Jak podkreśla Pan doktor Sławomir Marcinkowski nieocenioną pomoc dla powodzenia zabiegu wnieśli: Ordynator Oddziału 1B Szpitala Klinicznego w Otwocku dr n. med. Andrzej Sionek oraz Ordynator Oddziału Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Dariusz Sowa. Wsparli oni zespół operacyjny Szpitala GÓRKA swoim doświadczeniem uczestnicząc w zabiegu.
- Ten zabieg otwiera nowy rozdział w historii Szpitala „Górka” oraz świętokrzyskiej ortopedii. Jest szansą dla wielu chorych, zwłaszcza tych wymagających implantów spersonalizowanych. To wielki sukces zespołu kierowanego przez Pana Ordynatora Sławomira Marcinkowskiego, któremu serdecznie gratuluję. Pacjentce życzę wiele zdrowia i jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Jednocześnie pragnę podziękować Panu Wojciechowi Legawcowi – Prezesowi Zarządu UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ S.A. za zaangażowanie i wsparcie, bez których nie udałoby się zrealizować tej wciąż jeszcze nowatorskiej w polskich warunkach operacji – powiedział Marek Arabski - wicedyrektor placówki.

Poprawiony ( poniedziałek, 14 stycznia 2019 20:15 )