Piwo uwarzą w uzdrowisku
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 10 grudnia 2017 19:49    PDF Drukuj Email

altDzięki unijnemu dofinansowaniu „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A. zmodernizuje budynek dawnej wieży ciśnień. Rewitalizacja XIX wiecznego obiektu pozwoli utworzyć w nim restaurację z punktem widokowym. Jednak największą atrakcją obiektu będzie instalacja do warzenia piwa, która będzie niewątpliwie magnesem przyciągającym kuracjuszy i turystów odwiedzających ten ponidziański kurort.

O pomyśle zagospodarowania znajdującej się w zasobach „Uzdrowiska Busko – Zdrój” S.A. dawnej wieży ciśnień pisałem już w styczniu 2016 roku. Teraz ten pomysł dzięki unijnemu dofinansowaniu doczeka się realizacji.
Przypomnijmy, że wieża ciśnień wybudowana została pod koniec XIX wieku, w miejscu, w którym znajdowało się pierwsze ujęcie wody siarczkowej dla zdrojowiska. W wieży zainstalowano wówczas zbiorniki o pojemności 250 metrów sześciennych oraz trzy mniejsze, dodatkowe, drewniane o pojemności 17 metrów sześciennych. Woda grawitacyjnie systemem rur doprowadzana była do łazienek kąpielowych w istniejących obiektach sanatoryjnych. Później wykorzystano inne rozwiązania, przez co zrezygnowano z istniejących w wieży urządzeń. Aktualnie jej stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację. Ale zarząd spółki „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A. chce to zmienić i zgodnie z projektem przekształcić w obiekt gastronomiczny. W marcu br. złożony został wniosek o dofinansowanie prac rewitalizacyjnych z funduszy unijnych. Został on pozytywnie oceniony, czego wymiernym skutkiem było podpisanie kilka dni temu umowy na realizację zadania przez Wojciecha Legawca, prezesa Zarządu „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A.
Zakres robót pozwoli nie tylko na przywrócenie świetności obiektu, ale przede wszystkim stworzy kolejną atrakcję turystyczną w kurorcie. Poza tym należy pamiętać, że piwo wykorzystywane będzie przede wszystkim do kuracji kąpielowych. Jedynie nadwyżka przeznaczona zostanie do konsumpcji.

alt

- Małe, regionalne browary w ciągu ostatnich lat stały się w Polsce bardzo popularne. Chcemy i my ten fakt wykorzystać. Dodatkowo stworzymy odpowiednie warunki do wypoczynku, poszerzając także ofertę usług zabiegowych dla kuracjuszy i turystów odwiedzających nasze uzdrowisko. Poza tym mamy ambicję produkować najlepsze piwo w regionie. Liczymy, że restauracja z punktem widokowym stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale kolejnym ważnym obiektem na kulinarnej mapie miasta i regionu – powiedział Wojciech Legawiec, prezes „Uzdrowiska Busko – Zdrój” S.A.
Zgodnie z harmonogramem prace budowlane rozpocząć się mają wiosna przyszłego roku i zakończyć w grudniu tegoż roku. Później przyjdzie czas na montaż instalacji browaru i wyposażenia restauracji. Pierwszych gości obiekt przyjmie najwcześniej na początku 2019 roku.

Poprawiony ( niedziela, 10 grudnia 2017 19:57 )