Z misją gospodarczą na Bałkanach
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 01 grudnia 2017 23:01    PDF Drukuj Email

altPrzedstawiciele firm branży spożywczej i uzdrowiskowej z regionu świętokrzyskiego gościli w Zagrzebiu, Belgradzie i Budapeszcie. W składzie delegacji znaleźli się m.in. Jacek Bracichowicz, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku i Wojciech Legawiec, prezes Zarządu „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A. Nie zabrakło tez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który był organizatorem wyjazdu.


Kilka dni temu z misji gospodarczej Bałkany 2017 wrócili przedstawiciele branży spożywczej i uzdrowiskowej z województwa świętokrzyskiego. Pierwszym etapem wizyty był Zagrzeb, gdzie w trakcie spotkania z radcą Markiem Łyżwą z Wydziału Promocji i Inwestycji Polskiej Ambasady goście poznali pakiet praktycznych informacji dotyczących zasad eksportu do Chorwacji, a także regulacji inwestycji kapitałowych i partnerskich. Omówiono także pomysł założenia sklepu z polską żywnością, uzupełnioną o produkty z regionu świętokrzyskiego, a także wycieczek do Buska – Zdroju jako miasta uzdrowiskowego, w pakiecie z biletem lotniczym z Zagrzebia do lotniska w Balicach.

Drugiego dnia w  Chorwackiej  Izbie Gospodarczej prowadzono bezpośrednie rozmowy przedstawicieli świętokrzyskich firm z przedsiębiorstwami chorwackimi. Podczas spotkania świętokrzyscy przedsiębiorcy odpowiadali na konkretne pytania firm chorwackich m.in. na temat asortymentu, cen, certyfikatów i logistyki. Równolegle grupa z branży uzdrowiskowej zapoznawała się z obiektami oraz zasadami funkcjonowania Centrum Wodnego, Hoteli i SPA w Krapinskich Toplicach.
Kolejne spotkania i rozmowy w ramach misji gospodarczej BAŁKANY 2017 miały miejsce w Belgradzie oraz Budapeszcie.

Świętokrzyscy przedsiębiorcy branży spożywczej prowadzili rozmowy biznesowe podczas prestiżowych Targów Ethnic Food and Drinks w Belgradzie, będących największym wydarzeniem targowym dla producentów produktów tradycyjnych przeznaczonych na eksport na rynek serbski oraz w region Europy Południowo-Wschodniej. Spotkali się także z Ambasadorem RP w Budapeszcie Jerzym Snopkiem, a także wzięli udział w sesji spotkań B2B z węgierskimi firmami handlowymi zorganizowanymi przez Zagraniczne Biuro Handlowe (ZBH) w Budapeszcie.
W trakcie ostatniego dnia misji świętokrzyscy przedsiębiorcy mogli uczestniczyć w rozmowach handlowych z największymi sieciami detalicznymi funkcjonującymi na terenie Węgier m.in. COOP, Auchan, Nyerthus.

alt

- Wielokrotnie podczas spotkań z przedstawicielstwami firm handlowych miałem okazję mówić o ofercie naszych wyrobów. Najwięcej pytań dotyczyło sposobu produkcji. Okazuje się bowiem, że konsumenci w tej części Europy zwracają uwagę nie tylko na jakość produktu, ale przede wszystkim na obecność konserwantów. Nie kryję, że liczę na zainteresowanie wyrobami z Chmielnika – powiedział Jacek Bracichowicz, prezes OSM w Chmielniku.
Z kolei przedstawiciele branży uzdrowiskowej zwiedzili główne obiekty sanatoryjne w Serbii tj. Bukovička Banja oraz zapoznali się z węgierską narodową strategią rozwoju branży turystyki zdrowotnej i ofertą  obiektów Aquaworld, Szechenyi Bath oraz Gellert Bath. Ponadto podczas spotkań w Budapeszcie rozmawiali o możliwościach wspólnej promocji oraz tworzenia ofert pakietowych turystyczno-leczniczych pod marką „Europa Środkowa czeka na Ciebie” skierowanej dla turystów z Europy Zachodniej i Azji.

alt

- Bardzo jestem zadowolony z efektów biznesowych misji. Udało się nam przede wszystkim zaprezentować nasze obiekty uzdrowiskowe pod kontem szerokiej oferty usług, w tym zabiegowych oraz nawiązać kontakty. Te ostatnie mam nadzieję, że już wkrótce zaowocują – powiedział Wojciech Legawiec, prezes „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A.
Misja gospodarcza zrealizowana została  w ramach projektu promocji gospodarczej województwa świętokrzyskiego: „Świętokrzyskie – hard to pronounce, easy to do business in”,  Działanie 2.4 – „Promocja gospodarcza kluczowych branż gospodarki regionu”, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, na lata 2014-2020.

Zdjęcia ze strony sejmik.kielce.pl

Poprawiony ( sobota, 02 grudnia 2017 13:16 )